Personlig, Psykisk ohälsa, Vardag

Psykisk ohälsa och tinnitus

Läste om tinnitus och om hur man kan får det.

Orsaken har oftast långvarigt höga ljud att göra men även negativ stress kan påverka det. Något som jag inte hade någon aning om. Man kan även uppleva tinnitus på olika sätt som tjut, brus eller pipande ljud i örat. Det går inte heller att behandla utan det kan försvinna av sig själv. Vissa dagar kan det vara värre och vissa dagar kan hörseln vara helt normalt.

 

Vardag Archives - Sida 19 av 147 - Netti Starby

 

Mitt mående

Jag nämnde för er i söndags om hur mitt mående har varit på senaste tiden. Har haft mycket ångest och varit deprimerad. Förra veckan i måndags vaknade jag med ett lock för ena örat. Något som jag trodde var vatten från duschen kvällen innan. Men hela dagen brusade det i örat och detsamma hela tisdagen. Onsdag morgon blev ännu värre för då hade jag en kraftig yrsel när jag gick upp ur sängen. Något som man kan få vid hastiga uppresningar men det här höll i en hel timme. Blev väldigt rädd för jag vinglade när jag gick runt i lägenheten. Jag ville gå till jobbet men den känslan var så skrämmande för jag vill inte upplevas onykter. Men efter en timme blev yrseln hanterbar och jag kunde gå till jobbet. Berättade då för mina kollegor om mina besvär ifall det skulle bli värre under dagen. Trots att jag hade sovit hela natten så var jag ovanligt trött.

 

Psykisk ohälsa Archives - Netti Starby

 

Dålig koncentration och tunnelseende

Jag märkte också att jag fick ett tunnelseende och mina dagliga arbetsuppgifter tog längre tid att utföra. Brukar bland annat rengöra en kaffemaskin varje morgon och plötsligt glömde jag bort koden. Något som alltid går som rutin varje morgon när jag knappar in den i farten. Märkte att jag fastnar i vissa saker och måste hela tiden tänka tillbaka om vad jag egentligen höll på med. Att läsa texter var extra jobbigt. Förstod aldrig om vad jag läste och fick läsa om samma mening flera gånger. Innan jag förstod kanske hälften av allt jag läste. Därför har jag kanske kommenterat andras bloggar på ett konstigt sätt. Eftersom jag kanske uppfattade texten på ett annat sätt från det normala.

En kollega tog ett blodtryck på mig och den visade sig vara helt normal. Alla ljud blev ovanligt höga och minsta lilla ljud fick mig distraherad. Då gick jag och la mig på en brits under lunchrasten för att vila. Somnade till och när jag gick upp så började allt snurra åter igen. Jag gick ut från rummet och skulle hjälpa mina kollegor. Yrseln höll i och blev bara värre och värre. Tillslut ledsagade en kollega mig in till vilorummet och hämtade chefen. Eftersom jag inte kunde jobba med dessa besvär så visste jag inte hur jag skulle gå tillväga. Yrseln höll i över en timme tills det blev hanterbart. Då flexade jag ut och gick hem för att behandla örat med Revaxör. Fem timmar senare fick jag ut lite vax och locket för örat försvann. Nästa morgon hade jag lindrig yrsel och gick som vanligt till jobbet. Men hade åter igen kraftigare yrsel fredag morgon. Trots att jag hade sovit i många timmar så kände jag mig inte utvilad. Bestämde mig för att ändå gå till jobbet för jag kan alltid gå hem om det blir värre.

En lista med 20 frågor - Netti Starby

Yrseln påminner om yrseln jag hade innan jag gick in i väggen för flera år sedan. Det brusar fortfarande i mitt öra trots all behandling. Är väldig känslig för plötsliga ljud och blir trött av många intryck. Därför tror jag att mitt mående har påverkat tinnitus. Men kanske har jag fel och det får tiden utvisa.

Är det någon som har varit med om något liknade så får ni gärna lämna en kommentar om det?

 

//PUSS