Allmänt, Samarbeten, Vardag

Vadstena Klosterhotel och Spa

– I samarbete med Vadstena Klosterhotel –

Drömmen om hotell vid Vättern

Att få övernatta på ett hotell som dessutom ligger vid vattnet vore rena drömmen. Jag bor i Örebro och avståndet till Vadstena Klosterhotell ligger inte så långt ifrån mig. Vättern är min favoritsjö och den sjön ligger precis vid hotellet. Något som ger ett extra plus i kanten. Därför skulle jag gärna vilja övernatta där någon gång i sommar.

 

 

Om hotellet

Vadstena Klosterhotell ligger i Östergötland vid Vättern där det gamla förenas med det nya. Där får man bo i medeltidsstaden som Heliga Birgitta och uppleva svensk historia i medeltid miljö. Avnjuta en heldag på deras spa med värme och ro. Avsluta dagen med en middag i munkarnas gamla sovsalar. Hotellet erbjuder även flera weekendpaket, konferenser, fest- och bröllopsarrangemang.

 

 

Om jag skulle övernatta på hotellet så skulle jag passa på att bada i sjön och gärna ta ett kvällsdopp. Därför känns det extra lockande med ett hotell vid Vättern där man får uppleva det. Såg även på deras hemsida att dom erbjuder vandringspaket, golfpaket, sommarpaket med klosterspa, romantikpaket med guldkant och olika spapaket. Något som passar bra om man är ett gäng och vill hitta på flera saker under vistelsen på hotellet. 

 

 

– I samarbete med Vadstena Klosterhotel –

 

//PUSS