Inredning, Personlig

Mitt hem – då och nu

Mitt hem idag och för exakt ett år sedan

 

Inför varje årstid känner jag alltid för några mindre förändringar i hemmet. Det kan vara från att byta ut kuddfodralen vardagsrummet eller bordstabletterna i köket, byta ut tavlor, ljusstakar, skålar med mera. Små saker kan förändra mycket och det märker jag bara från några bilder. Har plockat ut fyra bilder från mitt hem som togs för exakt ett år sedan. Genom att se förändringen så har jag återskapat bilderna från hur det ser ut idag.

Först får ni se bilderna från ett år tillbaka.

 

Våren år 2022:

 

Här får ni se hur det ser ut idag.

 

Våren år 2023:

 

Samma platser, samma vinklar och samma möbler.

 

Det är bara några detaljer som är utbytta och jag gillar mer hur det ser ut idag. Men skulle jag någon gång ångra mig så finns allt det andra kvar. Har det väldigt färglöst eftersom jag trivs bäst med det just nu. Men nästa år kanske jag vill ha mer färg och då är det bara att byta ut igen.

Ni som har sett bilder på min balkong vet om att där är det kontraster mot det övriga. För där trivs jag bäst i rosa färger som jag alltid hade förr i hela hemmet.

 

//PUSS