Personlig, Vardag

En lugn helg men ändå inte

Helgen har varit lugn men ändå inte

 

Hade egentligen behövt vila mer på grund av min förkylning men det tar jag igen idag. Valde att ta en rejäl sovmorgon och kände mig lockad att ta en långpromenad i det vackra vädret. Men ska ju jobba imorgon och valde att stanna hemma och vila upp mig. Blir jag inte bättre så måste jag sjukskriva mig imorgon eftersom jag jobbar på ett sjukhus. Tycker att vi som jobbar inom vården ska ha rätt till slopad karensdag men reglerna är som dom är. Men nu till mina senaste dagar.

 

 

Blev en annan väg

 

I torsdags kom sonen till mitt jobb på eftermiddagen då vi tog en annan väg hem från jobbet. Sonen har sportlov och jag hade tagit en semesterdag i fredags. Under promenaden upptäckte jag den här skulpturen som jag inte tidigare har sett. Vet någon vad det egentligen föreställer?

 

 

 

 

Vi gick in på Coop för att köpa lite gott till helgen då vi köpte chips, jordnötter, choklad och pepsi max. Dessa chips kan jag rekommendera till er som gillar lite starkare smaker. Något som jag och sonen gillar.

 

 

 

 

TikTok gurkan

 

Sonen hade köpt med sig den här TikTok gurkan som många testar på. Han testade den inte hos mig utan det gjorde han igår med sin syster. Enligt dom så smakade det inte gott och det hade jag förväntat mig. Fattar inte grejen med att testa på saker som inte smakar gott.

Blev som sagt förkyld under kvällen i torsdags så det blev lugna gatan hela kvällen. Vi kollade på flera skräckfilmer både i torsdags och fredag kvällen. Jag har även rensat och organiserat i skafferiet och det är något som jag verkligen behövde göra. Nu hittar jag äntligen i skafferiet och nu är det ordning och reda.

 

 

 

 

Gubben Ulf

 

 Hade fått ett SMS att någon Ulf skulle komma in i lägenheten under förmiddagen för att mäta skåpluckorna i köket. Det var i fredags och genom ÖBO får dom tillgång till en huvudnyckel ifall man inte är hemma. Jag hade förvarnat sonen att en “gubbe som heter Ulf” kanske kommer vid åtta på morgonen. Sonen gick upp vid halv nio och då ringde det på dörren. Jag ropade till sonen att gubben Ulf är här och att han kan öppna dörren. Då steg det in en två meter lång kille som inte alls var en gammal gubbe. Haha vad man kan ha fel om namn ibland och hoppas att han inte hörde när jag ropade till sonen.

 

Oj nu blev inlägget mycket längre än planerat. Jag måste tillägga att jag utnyttjade min värdecheck på 300 kronor hos Mio i lördags. Mer om det i ett annat inlägg.

 

Önskar er alla en fortsatt mysig söndag kväll och vi ses senare mina finaste!

 

 

//PUSS