Bojkottat påskpynt

I år har jag bojkottat påskpynt i mitt hem för det finns inget intresse för det. Barnen är stora och är inte heller intresserade av att fira påsk på samma sätt längre. Därför har vi haft det bara mysigt och ätit sånt som vi varit sugna på. Igår beställde vi oss en varsin kebabpizza och det var evigheter sedan vi åt det. Nu har sonen blivit hämtad av sin pappa för dom ska umgås med hans släkt resten av helgen. 

 

 

Tog mig en promenad mot stan för jag behövde lämna tillbaka två toppar inne på New Yorker som hade ful passform. Det var två likadana i olika färger och topparna var stora i ärmarna och för tajta över magen. Ni vet sådär tajt att man ser navelns detaljer igenom tyget samt bh:n. Känner mig alltid obekväm när jag lämnar tillbaka något för det känns så dumt. Men det är bättre än att behålla något som bara kommer ligga hemma och skräpa. 

 

 

Alltså hur söta är inte dessa väskor i fina pastellfärger? Fastade för en i rosa färg men har ingen användning av en sådan väska så det blev inget köp. Kikade bara runt och sedan gick jag vidare till Hemköp innan jag kom hem. 

 

 

Jag har varit så dålig på att blogga denna vecka men har bara inte haft tiden till det. Men nu är jag tillbaka och är så peppad på att skriva av mig igen. Nu ska jag röja lite här hemma och sedan tillaga en storkok innan kvällen är här. Ska bli skönt med en filmkväll och att göra ingenting för stunden.

Önskar er alla en fortsatt glad påsk och vi ses senare mina finaste!

 

//PUSS

6 tankar om “Bojkottat påskpynt

  1. Petra säger:

    Det gjorde du rätt påskpynt e inte det vackraste heller 🐣😅jag pyntade bara matbordet och fjädrar ute på trappen till påskkärringarna hade vi inte haft gäst så hade jag gjort samma som dig ,tror vi e många som tycker det är obekvämt att lämna tillbaks varor men bättre det kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *