Svampen

Jag bor nu granne med vattentornet Svampen.

Självklart har vi redan varit där för den utsikten vill man bara se. I måndags gick jag och sonen dit en sväng och i tisdags följde även dottern med dit. Nästa gång ska vi käka där på restaurangen för det såg så trevligt ut där.

 

 

Man ser hela Örebro från utsikten uppe på Svampen och det är helt magiskt. Ett tips till er om ni har vägarna förbi Örebro. 

 

 

Den här gången fotograferade jag med mobilen men nästa gång får jag ta med mig systemkameran.

 

 

Sonen tog en selfie på sig själv med utsikten i bakgrunden. Så himla söt!

 

 

Vi har som sagt bara hunnit med kortare utflykter på grund av allt jobb i lägenheten. Men idag ska vi bege oss ner mot stan där vi ska gå runt och även äta sushi.

 

 

Jag ser förskräcklig ut!

Jag har verkligen inte hunnit tagit hand om mig själv på senaste tiden. Är jätteblek, naglarna ser förskräckliga ut, har hårstrån runt ögonbrynen som måste bort, håret ska vi inte tala om och mitt ansikte behöver en ansiktsmask. Har inte heller hunnit träna på två veckor. Men ikväll ska jag smörja in mig med brun utan sol, lägga en ansiktsmask, måla naglarna och sätta i lite nytt löshår. Träningen får vänta till nästa vecka för nu vill jag få ordning i lägenheten.

Önskar er alla en härlig dag och vi ses senare mina finaste!

 

//PUSS

13 tankar om “Svampen

  1. Emma Engström säger:

    Vad mysigt att planera en liten resturangvistelse längre fram, kan jag tänka mig inte är så dumt! Åh den svampen har jag faktiskt varit till 😀 Himla härliga bilder! KRAM <3

  2. my säger:

    Så härligt!!! Du är jättefin <3 Förstår att det varit svårt att hinna med sig själv nu under flytten, men skönt att du kan börja ta dig tid för dig själv igen <3

  3. petra säger:

    Men åh hade ingen aning om att man kunde åka upp där i svampen:) vilken utsikt, så kul med flytten hoppas ni kommit på plats nu med allt,kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *