Jag ska bli med badkar
Äntligen ska den gamla fula duschen ut från mitt badrum och istället ersättas med ett badkar. Det var på tiden och här har jag plockat ut några härliga inspirationsbilder från weheartit med mysig inredning.
När jag flyttade in i min nuvarande lägenhet för 1 1/2 år sedan så läckte det en hel del från duschen redan då och jag ringde till vakmästaren som skulle åtgärda det. Nu 1 1/2 år senare har det fortfarande inte hänt något och nu rinner det jätte mycket vatten över hela badrumsgolvet efter varje dusch.
Mycket irriterande och igår tog jag äntligen tag i det med att åter ringa till vaktmästaren. Vi kom överens om att istället ta bort duschen och sätta in ett badkar för det är ändå något som jag har velat ha länge.
Okej badrummet kommer att bli pyttelitet men det struntar jag i och ska försöka att komma på några smidiga lösningar med förvaring som inte tar alldeles för mycket plats.
Förmodligen kommer jag inte få till det såhär fint som på bilderna men ska iallafall försöka. Att ligga i ett varmt skumbad med levande ljus runt omkring vore rena drömmen och jag längtar redan till den dagen badkaret är på plats.
//PUSS
♥
27 comments on “Jag ska bli med badkar”
Åh vad mysigt! Jag älskats er och saknar badkar så mycket 🙂 jag hade set när jag fortfarande bodde hos mamma 🙂
Åh så mysigt med badkar! 🙂
Vi har dusch 😉 *ler*
Hoppas Du får en fin fredag<3
Guuu vad härligt!! Visserligen badade jag bara 2 gånger under 2 år när vi hade badkar, men nu kan jag verkligen sakna det, haha! Blir så glad för dig skull =) Kram finaste <33
Det är så härligt med badkar 😀
åååh vad roligt jag ÄLSKAR badkar , dock har vi inget nu och kommer inte få i den nya lägenheten heller… men sen när vi ska köpa hus så då vill jag göra en liten spa hörna om vi har en bra källare för de 😀
Sååå avis!! Saknar badkar denna årstid så jag kan bli tokig!!
Åh vad kul!
Åh va härligt 😀
Tänk om de var lika snälla här där jag bor… Jag har bönat och bett om att få ett badkar, men det är blankt nej med motiveringen att har det en gång tagits bort ställer vi inte tillbaka. Jag får om jag vill köpa och ställa dit ett eget, men det är alldeles för dyrt 🙁 Får stå ut med duschen…
Ja det är härligt med badkar, vi har ett standard men tänker byta till ett vitt med vita lejontassar såå snyggt kul att se när du är klar 🙂 kram
Tack, visst är dom! 🙂
ååh vad härligt! Jag älskar att ta ett bad, speciellt nu på vintern när det är så kallt ute.
Åh så härligt med badkar, det vill jag också ha!! 😉 Kram
Åh vad härligt 🙂
Vill också ha badkar! Bara få glida ner och koppla av! <3
Åh älskar badkar!
vi hade myssigt den helgen =)
Vi har en vidrig dusch, vill också ha ett badkar.. Men det får jag inskaffa i framtiden när jag har ett större badrum 🙂
Åh vad härligt med badkar! ? Kram
Jag gillar också badkar bäst. Duschar är ofra så trånga för stora mig
Åh vad härligt att du ska bli med badkar, det är ju så skönt och mysigt att ha 🙂 KRAM!
Jag älskar badkar, det är så skönt när man kommit hem från jobbet och kryper ner i ett skumbad. Man slappnar verkligen av.
Grattis till bra beslut. Badkar är så mysigt. Ha en fortsatt fin fredagskväll. Kram Kamilla
Härligt med badkar. När jag vill duscha då ställer jag mig bara där och gör det. Vill jag bada så gör jag det bara med skum förstås.
Är aningen avis! Saknar att ha ett badkar!
men åhh ja sa ju det det är sååå skönt o slinka ner i ett varmt bad o bara chilla
Åh så härligt! Vi har också badkar som vi satte in när vi flyttade in i huset. Det är verkligen en vardagslyx att få lägga sig i ett varmt bubbelbad med tända ljus:)
åh så härligt! det skulle jag med vilja ha 😀