Personlig

Att leva med löshår

Jag har nämnt det för er förut men var det ett tag sedan.
Det är att jag använder clips löshår oftast varje dag eftersom mitt hår har blivit hel förstört efter all stress genom åren. När jag fick träffa en läkare förra året via min beteendevetare så fick hon se mitt hår samt att jag fick ta alla möjliga blodprover på alla mina värden. Då fick jag bekräftat att jag tappar mycket hår efter all stress och det kan ta några år innan allt blir återställt igen.
Jag vill absolut inte klippa mitt hår jätte kort för det skulle jag inte trivas i och därför sätter jag på mig clips varje morgon och det tar bara någon minut eftersom jag är så himla van.
Om jag hade varit modigare så hade jag visat bilder för er när jag inte har löshår på mig men peppar ni mig så kanske jag gör det?
 Jag har hår högst upp på huvudet men på längderna är det så tunt att det ser inte klokt ut.
Här kommer några vardagliga bilder på mig när jag har på mig löshår.
 Här har jag en slarvig knut.
 Här har jag lockat håret.
 Här är håret rakt.
Drömmen om ett naturligt hår får jag som sagt leva utan ett bra tag till och visst har håret redan blivit lite bättre än vad det såg ut för 3 år sedan. Jag har inte direkt fota mitt hår sedan det blev såhär och därför märker jag inte framstegen så mycket. Kanske borde bli bra på att fota håret istället? Ifall ni undrar så använde jag aldrig löshår innan håret gick av.
 Jag har blivit tipsat av en grym hemsida som heter Hairextenionsguiden där jag förmodligen kommer att beställa ifrån när jag behöver nytt hår igen. Funderar på att testa något nytt som tejp eller något för det har jag länge varit nyfiken på.
//PUSS