Viktiga punkter i ett förhållande

OBS! Detta inlägg handlar om mina egna åsikter och tankar då jag bara skriver från mitt hjärta.
Angående punkterna ovanför
Jag tycker att det här är så sant och jag tycker även att det gäller alla förhållanden över huvud taget. Därför vill jag dela med mig av det här för även om man inte har ett förhållande just nu så kan man fundera lite på dessa punkter. Då menar jag om man behöver fundera på det eller vill ha något seriöst.
När man träffar en partner som det känns seriöst med tar man självklart lugnt i början för att inte skrämma varandra. Men när det har gått ett tag, förhållandet är seriöst och allt känns rätt så är dessa punkter väldigt viktiga för att förhållandet ska hålla. Ärlighet, trogenhet och att ha roligt tillsammans är otroligt viktigt men för att detta ska hänga ihop är kommunikationen viktigast. Det är liksom viktigt att man kan prata med varandra, som exempel om något känns jobbigt så ska man kunna lösa det tillsammans, dela, ge och ta. Frihet är väldigt viktigt det med eftersom annars kan förhållandet kvävas. Att kunna gå ut med sina kompisar utan sin partner måste tillåtas, för att om kommunikationen funkar och vi litar på varandra då finns det ingen svartsjuka eller osäkerhet med i bilden.
Jag vet att det är ett känsligt ämne för många och det är inte alltid lätt att hålla sig till dessa punkter hela tiden. Har man haft dåliga förhållanden lär man sig oftast av sina misstag och brister från både sig själv och exets sidor. Men sedan får man lägga det förflutna bakom sig för att gå vidare och absolut inte jämföra det förflutna med det nya. Det var precis så jag gjorde som yngre då jag var livrädd för att bli bedragen igen. Men det ska jag gå in djupare på i ett annat inlägg för detta inlägg handlade om dessa punkter.
Som sagt det här kom bara från mitt hjärta då jag ville skriva av mig lite och ha en mysig lördag mina älsklingar!
/PUSS
♥
15 comments on “Viktiga punkter i ett förhållande”
Bra text och bra inlägg 🙂
sv: Tack fina du ♥︎ Kram
så sant!
Sant det är det som är kul med våra bloggar att vi alla kan skriva om just det vi vill sen om det inte passar nån nä då får dem sluta läsa anser jag …bra skrivit o ha en fin dag kram
Jätte fin tavla och viktiga ord! 🙂
Jag håller med dig, det är viktiga delar i en relation. 🙂
Håller med dig där, önskar dig en trevlig lördag! Kram
Så underbar tavla och jättebra skrivet!
Så bra skrivet!
Väldigt sann text på tavlan där 🙂
Verkligen en bra tavla!
Underbar tavla, så sant:D
Fin tavla 🙂
nu ligger frågorna och svaren uppe från gårdagens frågestund 🙂
Verkligen sant :).
Håller med dig helt i hållet vad du skriver och jag brukar säga att behandla andra som du själv vill bli behandla..
Kram