Nya vanor under min kvällsrutin
Varje kväll har jag mina personliga vanor under min kvällsrutin och vissa saker kan varieras beroende årstid. Då menar jag oviktiga saker som hårtvätt, kvällsmat, städning och så vidare. Tänkte ändå dela med mig av det, för även oviktiga saker kan vara lite kul ibland.
Eftersom jag allra helst vill att mitt hår ska själv-torka så blir alltid kvälls duschen tidigare än annars. Brukar bara föna någon minut mot slutet när endast hårbotten fortfarande är blött. Vill inte lägga mig med blött hår för då ser det för jävligt ut på morgonen. Sätter alltid upp håret mitt på huvudet i en boll med en scrunchie siden som jag sedan sover i.
En ny vana
Så nu denna torsdag kväll har redan tagit min kvälls dusch och sitter just nu med en ansiktsmask. Jag har också fått en ny vana om kvällarna när det gäller kvällsmålet. Äter oftast nudlar med kokt ägg till kvällsmat men blir inte direkt supermätt av det. Så ungefär en timme senare äter jag 1-2 rosade smörgåsar med en kopp grönt te.
För att allt ska bli lite roligare i vardagen använder jag mitt favorit porslin och klär mig i söta nattkläder.
Så ointressant information men hoppas att det ändå var lite roligt att läsa.
//PUSS
♥
5 comments on “Nya vanor under min kvällsrutin”
Så mysigt med self care 🫶🌸jag tycker det är kul med dessa inlägg ☺️kram
Så sött porslin. Själv älskar jag att blåstorka, men duschar ixkaå på morgonen.
Vad roligt att få läsa om din kvällsrutin 🙂
Vad mycket fina saker du har i rosa, både kläder och porslin:)
ha det fint kram <3
Åh tack och jag älskar rosa. Kramis <3
En bra kvällsrutin kan vara betydelsefull för att orka med vardagen och hålla på sikt. Tack för att du delar med dig.
Svar: Tack för att du tog dig tid att läsa sista delen av årsresumén av mitt år 2024.
Kram