Personlig, Vardag

Långfredagen som blev kortfredagen

Igår hade jag glömt bort att stänga av väckarklockan.

Därför ringde den halv fem och då gick jag upp och hann ta ett par steg innan reagerade. Kom då på att jag inte alls skulle iväg till jobbet och då var det extra skönt att lägga sig igen. Sov i några timmar till och vaknade sedan av stålande sol. Efter två koppar kaffe var träningskläderna på och begav mig ut på en timmes promenad.

 

 

När jag kom hem blev det frukost och sedan kom dotterns kompis över till oss. Sonen var iväg på kalas och då tog jag och tjejerna en promenad ner mot hamnen. Där köpte vi oss en varsin glass. Jag valde två kulor med sorbet som smakar twister glass. Mums vad gott!

 

 

När vi hade ätit upp våra glassar gick vi vidare runt staden och här ser ni en bild på mig haha. 

 

 

Tjejerna ville att vi skulle fortsätta ner mot haga för att kolla in den nya bryggan som har nyligen byggs upp. Här ser ni två töser som går på bryggan. 

 

 

Medan tjejerna gick runt på bryggan tog jag mig en selfie på bänken.

 

 

Riktigt härligt väder!

 

 

Nu längtar jag tills det blir varmt nog för att kunna bada. 

 

 

När vi kom hem fick det bli en selfie igen framför spegeln och sedan förberedde jag middagen.

 

 

Det blev en stor rökt lax, kokt småpotatis och hemgjord kall romsås.

 

 

Mums det är verkligen sommarmat.

 

 

Till efterrätt blev det varsin Dalgona Coffe toppad med strössel.

 

 

Efter all disk tonade jag min hårutväxt och sedan kollade vi på en skräckfilm som var ganska bra. Det blev iallafall en hel del godis och snacks medan vi kollade på filmen.

Hann dock inte med röjningen i hemmet som var planerat och hoppas på att det hinns med idag. Tiden bara rann iväg och det gör den alltid när det finns mycket att göra. Trodde att jag skulle hinna med mycket mera men istället kändes gårdagen som en kortfredag.

Önskar er alla en glad påsk och vi ses senare mina finaste!

 

//PUSS