Filmtips – Två sevärda filmer
Tipsar om två sevärda filmer
I helgen såg jag bland annat två filmer som är riktigt bra. Jag såg dom till och med två gånger och kan tänka mig att göra det igen och igen. Därför vill jag tipsa er om dessa filmer. Perfekt till regniga sommarkvällar när man vill bara vara inomhus och mysa.
Första filmen är: Perfect Addiction.
Sienna Lane är en framgångsrik MMA-tränare och upptäcker att pojkvännen Jax är otrogen med hennes syster. Då vill hon hämnas genom att träna mannen Kayden som kan besegra honom. Filmen tillhör kategorin drama och sport.
Mina personliga åsikter:
Alltså den här filmen är så spännande från början till slut. Sienna är en tuff kvinna med skinn på näsan och en grym tränare. Jag älskar filmer som har starka kvinnliga karaktärer som vill hämnas mot elaka män. Samtidigt som det även förekommer romantik och kärlek.
Nästa film är: Culpa Mia.
Noahs mamma har träffat en ny man och dom flyttar in till hans lyxiga villa. Det innebär att Noah lämnar sin hemstad, vänner och pojkvän. Där bor även hennes nya styvbror Nick som hon inte kommer överens med. Men snart leder det till ett förbjudet förhållande som vänder bådas tillvaro av en stört förälskelse. Filen tillhör kategorin: Drama och Tonårspublik.
‘
Mina personliga åsikter:
Jag trodde först att filmen skulle vara mesig och alldeles för romantisk. Men så fel jag hade då det även är en hel del spänning och action mot slutet. Det som inte nämns i beskrivningen så blev Noah utsatt för våld av sin far som liten. Vilket ledde till att han hamnade i fängelse och vill utföra hämnd mot henne.
Filmen utspelar sig i Spanien och jag känner igen skådespelaren Nicole Wallace som spelar Noah. Kommer ni ihåg den norska serien Skam? Den serien finns också i en spansk version som är bättre än den norska enligt mig. Då spelar hon karaktären Nora i serien Skam.
En sida om film och tv serier https://timdamerau.se/ en sida om bok recensioner https://peterwestberg.nu/ Ge ut en bok https://kikkisandstrom.se/
//PUSS
♥
8 comments on “Filmtips – Två sevärda filmer”
kul med tips 😀
Dessa har jag inte sett så tack för film tipset:) kram
Vilka bra tips. Har inte sett någon av dom , inte ens hört talas om dom. Ska absolut kolla in dom . Kram <3
Allt som innefattar hämnd mot elaka män är mitt motto, hahaha XD
Åh så härligt med filmtips så här till helgen! Tack snälla du! Jag har inte sett någon av dem innan. Hoppas du får en riktigt fin och mysig helg vännen! Kramar 💖
Spännande! Bra tips, aldrig hört om de 🙂
Vad kul med tips 🙂 KRAM!
[…] Läs hela inlägget av Netti Starby här –> Filmtips – Två sevärda filmer […]