Sommaren kommer alltid att vara min favorit årstid.
Nu har sommarvärmen kommit hit på riktigt och det har nästan varit lite tropiskt i luften. Älskar den känslan men det är synd att det ska bli sämre i helgen som kommer. Jag som ville bada men det får vänta till en annan gång. Men nu ska jag berätta för er varför jag älskar sommaren så himla mycket.
Här sitter jag ute på lunchen med en kopp kaffe.
Det bästa med sommaren:
♥ Sol och värme. ♥ Tunna kläder. ♥ Gå barfota på gräsmattan. ♥ Glass i stora lass. ♥ Picknick. ♥ Ljusare dygn. ♥ Blommor som växer fram. ♥ Semester. ♥ Kvällsdopp i sjön. ♥ Sola och få mycket D-vitaminer. ♥ Långa promenader och utegym. ♥ Grillad mat. ♥ Hänga på balkongen. ♥ Gå ut med kaninerna. ♥ Göra en massa saker ute i naturen som att fiska, åka båt, plocka blåbär/svamp eller att bara upptäcka nya platser. ♥ En fräsch solbränna.
Det finns även många andra positiva punkter men på grund av situationen får det vänta tills nästa sommar. Hoppas verkligen att allt elände snart är över och att inga fler går bort.
Här ligger jag och slappar klockan nio på kvällen och det är fortfarande ljust ute.
Okej det finns även nackdelar med sommaren men den listan blir inte alls lika lång. Mygg, fästingar, pollenallergi och elaka getingar. Just nu kommer jag inte på något mer men det var ju fokus på allt som är positivt med sommaren.
//PUSS
♥
This post contains adlinks from Adviral
Keira / Gaby / Camille / Autumn / Harmoney / Gus
Så härligt att sommaren äntligen är här, den har vi verkligen längtat efter 🙂 kram
Ja sommaren är fantastiskt härlig! Och du lyfter verkligen de bra sakerna med den. Kram
Älskade sommar!!! 😍
Älskar sommaren 🌸klart bästa årstiden 🌸kram 🌸och ha en fin dag 🌸
Så härliga punkter 🙂 Jag gillar sommaren men har lite svårt när det blir för varmt då jag är känslig mot värme. Kram
Underbara saker med sommaren!! 😍😍
Ohh så skönt det ser ut, ljuvligt, man får passa på när man kan, när man jibbat och plugga
Jag vill ha tillbaka värmen igen, hoppas den inte försvinner igen. Att få dessa strålar av d-vitamin, vilken kärlek till kroppen. När mörkret kommer blir jag deprimerad. Jag passar på att lapa sol så mycket jag bara kan.
Visst finns det fler fördelar än nackdelar med sommaren. Sol och värme är det alla behöver <3
Kram
Jag älskar att det är ljust, men mindre skönt är det när jag måste sova tidigt men inte kan pga kroppen fortfarande tror att det är dag haha! Annars håller jag med dig på alla punkter! Kram
Kan inget annat än att hålla med dig i de punkterna, sommaren är inget annat än magsikt och helt klart den bästa årstiden vi har <3 KRAM
Älskar sommar, värme och ljus <3