11 frågor om heminredning
Hur länge har du haft ditt intresse för just heminredning? Det började redan när jag var liten då jag möblerade om mitt rum väldigt ofta och provade på olika stilar. En kompis mamma gav mig mycket inspiration från sitt hem och jag försökte inreda likadant. Jag gick nog i mellanstadiet när allt började. När jag gick i högstadiet försökte jag inreda mitt rum så att det påminde om en egen lägenhet haha.
Vilket rum är du mest nöjd med i ditt hem? Jag tror att det är köket. På bänkskivorna klistrade jag fast dekorplast och bytte ut alla handtag på skåpen och lådorna. Innan var bänskivorna och handtagen träfärgade.

Är det något du vill ändra på i hemmet? Jag vill byta ut golven och tjatar just nu på hyresvärden om det haha. Det är så gammalt och slitet.
Färger du inte vill ha i ditt hem? Rött, gult, orange,
Färger du föredrar mest i ditt hem? Vitt, svart, grått och ljusrosa.

Mörka väggar eller mörka golv? Mörka golv. Jag tycker att det är så himla snyggt med mörkt golv till vita väggar.
Prylar som du är extra svag till ditt hem? Lampor och all slags belysning.
Vad köper du oftast till ditt hem? Doftljus, blommor och gulliga servetter.

Vilket rum städar du alltid allra först när du har ont om tid? Det är nog toaletten och sedan köket.
Hur tänker du när du inreder ett hem i första hand? Försöker att möblera smart och gärna med möbler som har flera funktioner i en. Det ska vara smart förvaring för jag vill ha mycket yta. Jag får panik om det ligger grejer överallt. Hos Ikea hittar jag mycket inspiration med möbler som tar mindre plats.
Beskriv din inredningsstil med tre ord: Skandinavisk, modern och feminin.

Alla frågorna är påhittade av mig.
//PUSS
♥
27 comments on “11 frågor om heminredning”
superfint har du det 😀
Fint du har det! Älskar också mörka golv till vita väggar det är så fint. Dock syns ju precis allt på såna golv så vårat fick ryka efter vattenläcka! ?
Så himla fint 🙂
Fint du har det och rött, gult och orangeat vill inte jag heller ha hemma 🙂
sv: ja verkligen 🙂
vad fint du har det 🙂
Roligt att läsa o fint du har det 🙂 kram
Tack så mycket 😀 Kramis
Snyggt!!
Mysigt inlägg 🙂
Vilket härligt inlägg! Bra frågor som du kom på och bra svar på dem 😀 Jag har också alltid varit intresserad av inredning och möblerade om mitt rum hemma varannan vecka under hela gymnasietiden tror jag 😀 Älskar fina detaljer som lampor, ljuslyktor, plädar och kuddar – färgmatchning är ett måste 😉 Hoppas du får en riktigt fin dag härliga Netti <3 Kramar <3
Vilka roliga frågor och vad fint du har det 😀 kram
Åh vad fint du har det hemma!! Roliga frågor och svar! 🙂
jätte fin annanas tavla kram
Tack så mkt 🙂
Kul inlägg och du har det verkligen superfint hemma 🙂
Man ser att du har sinne för inredning ??Jätte fint !!!
Jag älskar dina fönster i vardagsrummet 😀
Flyttar gärna in hos dig, ser så fint och mysigt ut 😀
Åh tack 😀 Kramis
Alltså, vi verkar ju samma stil när det kommer till allt från kläder till inredning! Bara det att jag aldrig får tummen ur och faktiskt fixa till det som jag VERKLIGEN vill ha det här hemma… Kan du komma och inreda vår lägenhet tack? haha 😀
sv: Ja, ibland behövs det också 🙂 Kram
Så fint du har det, och köket blev ju mycket piffat
Tack fina! 😀 Kramis
Så kul att få läsa! 🙂
kul att läsa 🙂