Frukost som går att äta under de varmaste dagarna
Just nu kikar jag bland mina bilder från förra sommaren och då hittade jag gamla frukostbilder som jag och ungarna åt när det var som varmast ute. När det är som varmast under sommaren vill vi helst äta något kallt för det känns mer svalkande.
God morgon raringar!
Smoothiebowl körde vi ofta på under de varmaste dagarna och det är både godare och nyttigare än bara yoghurt med flingor. Mina barn är väldigt kräsna vid måltider och det här är en jättebra frukost som barnen älskar. Det hänger mycket på bären som vi har i smoothien och när jag dekorerar med lite av varje som topping blir ungarna extra sugna.
Jordgubbar, blåbär, hallon och mycket mer. Nu längtar jag faktiskt tills det är dags att börja plocka där ute!
Ha en fin dag och vi ses senare mina sötnosar!
//PUSS
♥
25 comments on “Frukost som går att äta under de varmaste dagarna”
mums 🙂
Mums så gott och förstår att ungarna gillar den frukosten!☺ Kram
Det ser verkligen gott ut! Jag har oftast ingen matlust alls och mår illa och är allt för utmattad för att orka äta, men smoothie är något som brukar fungera bra! Kram <3
men åh första bilden hade jag inte tackat nej till!!
Mums 😀
Mums så gott det där såg ut<3
Smoothiebowl <33 Kommer dock vara sååå trött på smoothies efter min detox, hehe
Åh smoothiebowl är så gott! Kram
Åhhhh! Supertack för tipset om att äta nåt kallt under sommarens heta dagar. Aldrig tänkt riktigt på att svala saker känns mer svalkande än heta! Ska provas i sommar!
Åh nu vill vi verkligen ha sommar!!
Svar: Ja hotellet var häftigt, nytänkande. Gillade Milano!
Den där smoothiebowlen ser så god ut!
Mums! Älskar smoothies o smoothiebowls 🙂 Kram <3
Såg ju hur gott ut som helst 🙂 trevlig helg på dig, kram!
Åh men så himla gott!
Men gud så gott!
Åh så gott!
Åh vad gott!!
Så gott:) kramar
Jag håller med, samma med middag, det är svårt att få i sig middag på sommaren tycker jag,
Mums! 🙂
oh så gott det ser ut!
Ser gott ut!
åh så gott! 🙂
Smoothie är alltid en hit, mums!
Åh vad gott det där såg ut!