Schwarzkopf Poly Color har utgått – Hittat en liknande
Jag har sedan väldigt många år tillbaka tonat min hårbotten 2 till 3 gånger om året. Tror att det ungefär är så men gjorde det oftare förr när håret var mörkare. Nu är min hårfärg kanska lik min naturliga och då syns inte hårutväxten lika mycket. Förutom att det är råttfärgat med några grå hårstrån.
Har alltid använt ett tonings schampo från Schwarzkopf Poly Color som är snäll för hårbotten. Men nu har den utgått och finns inte längre att få tag på. Innan den försvann så bunkrade jag på mig några stycken till ett rabatterat pris. Här ser ni en bild på hur den såg ut.
En liknade hårfärg från annat märke
Nu var det dags igen för en toning och letade runt efter en liknande. Fanns ingen från samma märke utan det var bara intensivare toning som sitter permanent. Efter allt letande så hittade jag tillslut en toning från märket Palette som verkar vara väldigt lik den jag använde innan. Så då vågade jag chansa på att prova den.
Mitt resultat
Ja självklart var denna toning också bra och täckte alla grå hårstrån. Tyvärr så kostade den nästan dubbelt så mycket men under mitt sökande hittade jag många som var ännu dyrare. Helt sjukt att priserna har ökat på alla hårfärger. Men så är det med allt nuförtiden. Tur att jag inte behöver tona om mitt hår allt för ofta.
//PUSS
♥
One comment on “Schwarzkopf Poly Color har utgått – Hittat en liknande”
tråkigt då det är så när de slutar med ngt man är nöjd med. Toppen då att du hittade den du car nöjd ned som car lika färg