Piffa upp en enkel bordslampa – före- och efterbilder
Jag har piffat upp en enkel bordslampa och ska visa er före- och efterbilder. Det är en väldigt enkel bordslampa som jag köpte för många år sedan hos Ikea. Vet inte om den ännu finns kvar i deras sortiment men har svårt att tro det.
Såhär såg den ut innan jag piffade upp lampan.
Genom att klistra på några gulliga pärlor så blev bordslampan genast mycket gulligare.
Här får ni se resultatet:
Dekorerade lampan med pärlor som föreställer rosa rosetter och körsbärsblommor. En rosett på varje sida och på framsidan tillsammans med två blommor.
Det är kanske lite löjligt men jag gillar när det ser löjligt ut. Hade mina tonåringar varit små igen så hade dom också gillat det men jag låter denna bordslampa stå i köksfönstret.
I köket bakom gardinen får lampan lysa lite diskret. Vad tycks?
//PUSS
♥
6 comments on “Piffa upp en enkel bordslampa – före- och efterbilder”
Så söt lampa med rosetter 🎀 vart hittade du rosetterna kram
Jag tror att det var på fyndiq. Kramis <3
Vad kul har exakt denna lampa också. Roligt att piffa upp den lite 🙂
kul att piffa upp å göra det personligt
[…] Läs hela inlägget av Netti Starby här –> Piffa upp en enkel bordslampa – före- och efterbilder […]
[…] Läs hela inlägget av Netti Starby här –> Piffa upp en enkel bordslampa – före- och efterbilder […]