Inredning

Hemmets detaljer

 
Några detaljer i mitt kök har förvandlats till koppar genom en kopparspray. Lite av det har ni sett i tidigare inlägg men nu ska jag visa lite närmare på prylarna.
 
 
 Ni ser en servettställ som var svart innan men nu förvarar jag kaffefilter i den istället. Hushållspappershållaren var vit, spotlamporna var silvriga men nu är allt i koppar.
 
 
Fruktskålen till vänster var vit innan.
 
 
Ljuslyktorna var genomskinliga.
 
 
Blomkrukorna var innan naturvita och kostade endast 8 kr/st hos Ikea. Lampan kommer från Rusta och var redan i koppar.
 
 Jag har aldrig haft koppar i mitt hem tidigare men nu efter flytten kände jag för en nystart med något helt nytt. Annas är basfärgerna i köket svart och vitt men det är bara i köket som jag har detaljer i koppar för jag gillar att ha olika färgteman i varje rum.
I vardagsrummet har jag vitt och ljusgrått som basfärger med lite silver. På sommaren lägger jag till ljusrosa detaljer men nu till hösten har jag inte riktigt bestämt mig för om det ska bli blåa eller lila toner. Detaljerna handlar om gardiner, kuddfodral, plädar och andra småprylar som ljuslyktor.
 
Vad tycker ni? Blåa eller lila toner till hösten?
 
 
//PUSS
 
♥