Det är så skönt att kunna gå till jobbet utan jacka varje morgon och istället ha på sig tunna kläder. Vid fyratiden när jag slutar är det däremot jättevarmt ute och väldigt varmt i min lägenhet.
Igår efter jobbet bestämde jag mig för att ta en springrunda ute istället för att gymma. Men det blev alldeles för varmt så istället blev det en promenad. Idag valde jag gymmet men ack så varmt det blev med bara styrketräningen. Här får ni se en selfie från gymmets skitiga spegel.
Ja spegeln är verkligen super skitig men bilden får duga ändå.
Löpbanden på gymmet är placerade mot fönstren och där ligger solen och glassar på. Där blir det också extra varmt så löpbandet fick jag hoppa idag. Annars avlutar jag alltid med 10 minuter på löpbandet efter styrketräningen. På andra gym som jag har tränat på så brukade det finnas golvfläktar lite överallt. Konstigt att det inte finns sånt på alla gym?
Älskar den här vattenflaskan som även har en spraydimma. Perfekt när man blir extra varm då det är bara att spraya på sig då och då. Hade faktiskt med mig den under en långpromenad och det var väl behövligt. Annars är den stor att bära på och inte lämplig för springturer.
Jag älskar sommar, sol och värme. Men när det kommer till träning så kan jag inte maxa på samma sätt eftersom svetten rinner. Så jag får göra det bästa av situationen och imorgon får jag se vilken träningsform mitt val blir.
Hur tränar ni när det är som varmast?
//PUSS
♥
Men fy trist med så dålig ventilation på gymet ,klaga 😛Det måste väl gå att sätta på kylan ?
Här blir det mest promenader med hund och lite morgon yoga 🧘♀️ kram
Visst är det skönt att slippa packa på sig en massa kläder 🙂
Vilken fin vattenflaska, förstår att du älskar den.
Ha en fin fortsättning på veckan kram <3
Vilken perfekt flaska vart jag nyfiken på. Samt ja träning varma dagar då är det ett måste att ha vatten hela tiden.