Chokladbollar med oreo och polkagriskross

 
Här kommer nästa recept på julgodis som bakades i helgen som var. Det blev chokladbollar med oreo och krossad polkagris. Super gott blev det verkligen och rekommenderar er att baka det här om ni vill ha hemgjord julgodis. 
  
 
 
Ingredienser:
 
• 1 dl polkagrisar, krossade
• 100 g Philadelphiaost
• 28 st krossade oreokakor original (28 st motsvarar 2 paket à 154 g)
• 400 g smält blockchoklad.

 

 
 
 
Gör så här:
 
1. Krossa polkagrisarna och spara undan en del kross till dekoration.
 
2. Krossa oreokakorna till smulor och blanda i Philadelphiaosten samt krossad polkagris efter behov. 
 
3. Rulla till ca 36 st bollar (för 36 st).
 
4. Ställ i frysen i 10 min.
 
5. Smält blockchokladen i vattenbad eller i micron.
 
6. Doppa bollarna i smält blockchoklad.
 
7. Placera bollarna på bakplåtspapper.
 
8. Dekorera med resterande polkagriskross.
 
9. Kyl i 1 timme tills bollarna har stelnat. Håll kylda, ät och njut! 
 
 
 
 
 
 
 
Jag använde mörk blockchoklad men det går även bra med ljus eller vit. Nästa gång ska jag göra några av varje för det är så gott att variera. 
 
 
//PUSS
 

Att välja fel kö

 
 Är det grått ute så får jag se till att vara färgglad för att trotsa vädret. Iallafall med en färgstark tröja för jag är för feg att köra på all in. 
 
 
 
 
 
 God morgon på er denna torsdag morgon!
Inte långt kvar tills det är helg igen och det ska bli skönt med lite vila.
 
Ni vet sådana lampsladdar till julstjärnor som man hänger upp i fönstret? Där jag bor finns det inte en enda att köpa då jag besökte alla affärer som kan sälja sådant. I onsdags efter jobbet fick jag lift hem av barnens far och då passade jag på att hämta ut julklapparna till barnen. Det var ett jättestort paket och den kunde jag inte bära hem så då blev det perfekt. Tillbaka till lampsladdarna!
Eftersom jag inte hittade några lampsladdar så gick jag till Claes Ohlsson igår efter jobbet och där jag äntligen fann dom. Långa köer var det till kassorna så jag hann inte med övriga ärenden innan det var dags att gå mot bussen. Får se om jag orkar med mina sista ärenden idag efter jobbet beroende på hur trött jag är. 
Det är verkligen drygt när man lyckas ställa sig i den segaste kön när det är ont om tid. 
 
Brukar ni också lyckas med det eller är det bara jag som gör sånt?
 
 
//PUSS
 
 

Härliga sovplagg med mysiga tillbehör

This post contains adlinks from Adviral

Härliga sovplagg som pyjamas i silke eller ett linne med matchande shorts är underbart att sova i. En mysig morgonrock eller en tunnare kimono i härligt material är perfekt att slänga på sig ovanför sovplaggen. Nu under vintern kan det vara skönt att ha något varmt om fötterna och då menar jag självklart mysiga tofflor.

1. Kimono / 2. Slippers / 3. Pyjamas i silke / 4. Top / 5. Shorts / 6. Morgonrock

Jag föredrar att duscha på kvällarna eftersom jag älskar att gå och lägga mig nyduschad. Sköna sovplagg som dessutom är fina gillar jag att gå runt i innan läggdags och då gärna med en mysig morgonrock och kanske ett par lurviga tofflor.

I kollaget hittar du några favoriter till dig själv eller kanske till någon annan i  julklapp?

//PUSS

När allt känns tråkigt

 
På senaste tiden har jag klagat mycket på trötthet, orkeslöshet och utmattning. Det gör även att jag känner mig deprimerad, introvert och helt enkelt tråkig. Allt känns tråkigt och allra helst hade jag velat ligga i sängen under täcket hela dagarna men tvingar mig ändå till jobbet där jag drar på mig tillfälligt en mask. 
 
Men förutom att jag kör på vardagen som vanligt så finns det saker som gör mig glad. Sådana saker ger mig styrkan att klara av min vardag och det är:
 
 
❤️ Mina barn.
 
❤️ Att pyssla i hemmet.
 
❤️ Ha roligt med kollegorna.
 
❤️ Fotografera fina bilder.
 
❤️ Mysa med kaninerna.
 
❤️ Kolla på något roligt tv-program eller film.
 
❤️ Skriva av mig på bloggen.
 
❤️ Läsa andras bloggar.
 
❤️ Få spännande erbjudanden och samarbeten.
 
❤️ Tillåta mig att sova ut på helgerna.
 
❤️ Laga god mat.
 
❤️ Lyssna på bra musik.
 
❤️  Träna när energin finns.
 
❤️ Att ha det rent och fint runt omkring mig. 
 
 
 
Jag försöker alltid att göra det bästa av svåra situationer och att försöka tänka positivt. Men vissa dagar är det jätte svårt då allt bara känns helt meningslöst. När jag hamnar i den onda cirkeln så känner jag mig osynlig, bortglömd, oälskad och att vad jag än gör så blir allt bara fel.
Usch jag vill inte vara och känna så här men vet att det finns många andra som känner exakt likadant. Som har det mycket värre!
Ena stunden vill jag göra stora förändringar men ångrar mig snabbt därefter eftersom energin är borta. Då blir jag arg på mig själv och trycker ner min självkänsla.
 
Nej nu ska jag läsa mina positiva punkter igen för själen mår bättre av att hamna i positiva tankar.
 
 
//PUSS
 

Snickerskakor som julgodis

I helgen bakade jag bland annat snickerskakor och här kommer receptet på dessa drömmar.
Ingredienser:
”cirka 25 stycken”
• 10 dl flingor (K-special eller liknande typ av flingor)
• 1 burk jordnötssmör
• 200 g blockchoklad (mörk)
• 2 paket nougat
• 2 dl sirap
• 1 dl strösocker
Gör så här:
1. Krossa flingorna i en skål.
2. Koka ihop jordnötssmör, socker och sirap.
3. Blanda i det krossade flingorna och rör ihop.
4. Platta ut smeten i en bakplåtspappersklädd form.
5. Smällt nougaten och bred sedan ut den över kakdegen. Sedan smälter du även blockchokladen som du gör likadant med.
6. Ställ formen/plåten kallt någon timme. Skär upp i rutor och servera.
 Dom blev farligt goda och nu kommer jag förmodligen att gå upp i vikt.
 Beroendeframkallande med andra ord.
 Som ni ser så gjorde jag bitarna extra små eftersom det är julgodis. Men ärligt talat tror jag inte att dessa kommer räcka till julafton för vi kommer småäta på dom varje helg men det gör inget eftersom jag ska baka även annat julgodis.
Återkommer med ett till recept senare i veckan på ett annat godis som jag även bakade i helgen.
 //PUSS

Jullistan

 

 1. Är det ett nöje att slå in julklapparna eller är det rena mardrömmen? Både och eftersom jag får aldrig till det så fint som jag vill ha det. Men i år ska jag se till att ha god tid på mig när det är dags. Har köpt jättefint presentpapper med tillbehör och kommer ha julmusik i bakgrunden samt lite glögg på det. 

2. Adventsljusstake VS julstjärna? Eftersom jag inte vill möblera om i fönstret så hänger jag hellre upp en julstjärna än att tränga in en ljusstake bland blomkrukorna. 

 

 

3. Vad dricker du helst till julmaten? En kall julöl. 

4. Har du en äkta gran eller kör du på plastgranen? Tyvärr en plastgran i vit färg men i år kanske den blir uppäten av kaninerna haha.

 

 

5. Drömjulklappen i år? Att det blir en trevlig och mysig julafton. 

6. Vad får absolut INTE hända på julafton? Att bli magsjuk. Det hände faktiskt mig en gång när jag var liten och det var rena mardrömmen.

 

 

7. En jultradition som du vill slopa? Jag personligen är trött på ”Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul” så då tar jag hellre disken. 

8. Vilken/vilka doft/er påminner dig om julen? Kanel och glögg. 

 

 

9. Du får välja två temafärger att inreda julen med, vilka färger blir det? Vitt och silver som det blir mest av i mitt hem. 

10. Marabou- chokladhus VS pepparkakshus? Jag har aldrig gjort ett chokladhus trots att jag älskar choklad. 

 

 

11. Var ska du fira jul i år? Det är inte helt hundra planerat än men det viktigaste är att barnen är med mig. 

12. Det bästa med julen är…? Gemenskapen med nära och kära. 

 

//PUSS

Finaste ögonskuggor

 
 
Förra veckan fick jag hem en ny palett från Revolution med 32 härliga ögonskuggor. Det är en blandning av matta, glittriga och skimriga ögonskuggor från de ljusaste bas till de mörkaste sotningsskuggorna.
 
 
 Perfekt både till vardags som fest.
 
 
 
 
 
 
Jag har testat ögonskuggorna i helgen och är så himla nöjd. Gillar att det är väldigt naturliga färger och nu har jag många nyanser att välja mellan beroende på dagens humör. 
 
Just nu är det rea på denna palett och du hittar den genom att klicka här <— Adlink
 
 
//PUSS
 

Julpyssel och julgodis

 
 Jag brukar aldrig annars börja julpynta innan första advent men eftersom barnen inte är hos mig nästa helg så fick vi tjuvstarta lite.
 
 I hallen byttes en vas med blommor i och två ljuslyktor ut till två tomtar och en ljuslykta.
 
Tomtarna köpte jag på Ullared för några år sedan. 
 
Den lilla minigranen fick även åka fram men ska snygga till den snart. I köket satte jag upp en ljusslinga över mina fönster och det blir så snyggt eftersom jag inte har några gardiner där. 
 
I vardagsrummet hamnade några granar på en bricka.
 
I helgen har vi bakat chokladbollar med oreo och polkagriskross samt snickerskakor med både nougat och blockchoklad. Blev super gott och återkommer med recept under veckan. Det känns som att jag har spenderat nästan all min tid i köket hela helgen och har knappt hunnit titta på TV. 
Annars är jag färdig med julklapparna och ska hämta ut på posten när allt kommer. Valde att shoppa via nätet i år för att slippa trängas i butiker och jag har shoppat väldigt smart med bra rabatter. Presentpapper med tillbehör har jag också köpt så nu är det bara att slå in paket när jag har fått hem allt. Om jag är hemma nu till helgen så ska jag passa på att slå in allt för att sedan gömma på något bra ställe. Mina nyfikna barn lär snoka runt när dom är ensamma hemma och sånt gjorde jag också när jag var liten. 
Jag kom på att jag har inte skrivit någon jul-lista ännu men det kommer snart här i dagarna. Det är även snart dags att skriva års-resumé och herregud vad tiden går fort.
 
Ni får ha en fin dag och vi ses senare mina godingar!
 
 
//PUSS
 

Ansiktsmask utan en massa kladd

 
Först tar jag hand om mig själv och sedan svullar jag i mig en massa onyttigheter. Bra kombination va? 
 
 
Äsch vad gör det och så ser nämligen kvällens planer ut. 
Igår provade jag en svart ansiktsmask som kändes helt okej och det var skönt att man ska dra av sig den istället för att tvätta bort. Många ansiktsmasker som jag har provat genom tiderna var så svåra att tvätta bort då det bara blev så himla kladdigt. Eftersom jag bara har testat ansiktsmasken en gång så återkommer jag med mera beskrivning efter några behandlingar till. 
Förutom att jag la en ansiktsmask så hann jag med en hel del pyssel igår men har det roligaste att göra idag. Det är liksom bättre att spara det roligaste till senare för då får jag mer gjort. 
 
 
Ni får ha en bra dag och vi ses senare mina finaste! 
 
 
//PUSS
 

Dagens tips

This post contains adlinks from Adviral

 

Klänning / Skor

Den här klänningen är så himla läcker och perfekt till nyårsafton! Då ska det vara glitter och glamour, god mat, champagne samt trevligt sällskap. Älskar speciellt passformen då klänningen inte är alldeles för tight så jag kan äta hur mycket jag vill utan att behöva framhäva magen. Höga klackar är otroligt läckert och då gärna med lite tjockare klackar som blir stadigare att gå i.
Nu är det som sagt Black Weekend då du kan passa på att fynda dina favoriter om du inte redan har gjort det. Jag är så taggad eftersom det finns en hel del godbitar som väntar. Funderar även på att slå till på en nyårsklänning som exempel skönheten i kollaget?
Ursäkta mitt gnälliga inlägg tidigare idag men jag behövde bara skriva av mig just då. Nu är jag äntligen på väg hem från jobbet och det ska bli så himla skönt med helg. Först ska vi handla, sedan fixa lite hemma och om ork finns över så ska jag plocka fram alla adventljusstakar för att kolla om dom fortfarande fungerar. Annars får vi ta en promenad imorgon ner mot torget för att köpa nya lampor.
Nu ska jag alldeles strax stiga av bussen och ni får ha en mysig fredagkväll mina finaste! 
//PUSS