Det första jag gör på morgonen

Öppnade mina blå strax innan klockan åtta imorse och solen sken utanför fönstret. Då gick jag genast upp för att sätta på kaffe för det är alltid det första jag gör på morgonen. Även när jag jobbar för annars blir jag inte mig själv.

Sedan blev det en tur runt spåret och sex kilometer senare var jag hemma igen. Fick då genast sätta mig framför fläkten och dricka en massa vatten för jag fick huvudvärk av värmen. Men sedan gick det över efter ett tag.

 

 

 

Packade sedan ihop en packning med filt, vattenflaskor, solskydd, hörlurar och lite annat för att tillbringa dagen i solen. Låg där och lyssnade på en ljudbok i fyra timmar och tiden gick så himla fort.

 

 

 

Här får ni se ett gulligt grytunderlägg som föreställer en körsbärsblomma som jag fick av min barndomskompis sist hon var hos mig. Hon vet precis vad jag gillar och jag blev så glad över den.

 

 

Imorgon har jag tagit ut en semesterdag och då ska jag göra alla mina sista ärenden inför min dotters student. Det kommer att bli väldigt mycket spring hit och dit på flera olika ställen. Så det blir spännande vad stegräknaren kommer att visa slutet av dagen. Men kommer samtidigt att lyssna på ljudboken så då blir allt genast roligare.

Nu ska jag fixa det sista här hemma och sedan lägga mig i sängen och läsa en spännande bok. Önskar er alla en fortsatt mysig kväll och vi ses senare mina finaste!

 

 

//PUSS

 

Tre arbetsdagar och ledig fyra dagar

Denna arbetsvecka består av tre arbetsdagar för min del och det är så skönt! Något som även blir nästa vecka och älskar att jobba bara tre arbetsdagar och sedan vara ledig i fyra dagar. Kunde det inte alltid vara så?

Nu när vädret är mycket finare vill jag vara ledig och bara njuta av solen. Det ska jag absolut ska göra imorgon innan vädret vänder på fredag då det ska bli regn igen. Här ser ni en selfie på mig som togs på min balkong innan jag begav mig mot Hemköp.

 

 

 

 

Idag efter jobbet gick jag hem och körde ett intensivt träningspass och sedan gick jag till Hemköp. Handlade allt jag behövde och en sallad från salladsbaren. Var så hungrig att det fick bli något snabbt och kollade på senaste avsnittet av ”Gift vid första ögonkastet”.

Känner just nu redan att ögonen vill blunda för natten men först blir det en ansiktsmask och bloggning. Men ska ändå lägga mig skapligt tidigt ikväll för jag ser fram emot boken som jag läser just nu.

 

 

 

 

Hade tänkt fixa mer med bloggen ikväll men får istället fortsätta med det imorgon. Lär ju vara piggare imorgon efter att fått sova ut istället för att väckas av en irriterad väckarklocka.

 

Hoppas allt är bra med er?

 

 

//PUSS

 

Bricka med två våningar

Här får ni se min rosa bricka med två våningar. I samband med flytten av bloggen så försvann flera inlägg och då bland annat när jag visade er denna bricka. Den kommer ifrån H&M Home och fick då 20% rabatt på priset. Som ni ser så har jag en hel del pyssel kvar med bloggen då jag behöver ändra en hel del. Som exempel förstora bilderna i inläggen då dom är alldeles för små.

 

 

Har just nu fullt upp

 

Annars så har jag fullt upp inför min dotters student som är nästa vecka. Har fått hem studentplakatet som blev jättefin men får visa den här på bloggen efteråt. Ja man vet ju aldrig om dottern kikar in på min blogg och det gäller att ta det säkra före det osäkra. Pysslar också med hennes present som jag hoppas hon kommer att uppskatta. 

 


Nu har jag också fått tillbaka min Facebook då någon obehörig hade hackat in och gjort den avstängt. Trodde aldrig att jag skulle få tillbaka min Facebook men till slut hittade jag rätt mejladress. Jag är annars väldigt sällan inne på Facebook men har många bilder på barnen som jag inte ville bli av med. Tycker också att det är lättare att skriva via Messenger än vanliga SMS.

Nu ska jag fixa något att käka och sedan blir det en fortsatt lugn kväll. Har nyligen läst ut en spännande bok som jag måste tipsa er om i ett annat inlägg. Önskar er alla en fortsatt härlig dag och vi ses senare mina finaste!

 

 

//PUSS

 

Jourhem för kvinnor

Har precis haft ett samtal med min bästa kompis som befinner sig på ett jourhem för kvinnor. Helt sjukt och jag ska inte berätta mer om det men jag stöttar henne till 100%. Här får ni se en bild från min balkong i mörkret med solcellslampor.

 

 

 

Bilderna blir så himla små men ska lära mig mer med alla nya funktioner på denna nya blogg. Annars idag så har jag haft en hel del att göra och hann inte blogga fören nu innan läggdags. Jag älskar att lägga mig tidigt men somnar dock några timmar senare. Ska nu fortsätta med mitt innan jag landar på kudden.

Önskar er alla en fortsatt mysig kväll och vi ses senare mina finaste!

 

 

//PUSS

 

Tillbaka efter en lång blogg-flytt

Nu är jag äntligen tillbaka efter en väldigt lång blogg-flytt. Det tog sin tid och runt tre hela veckor på grund av mycket strul. Men efter att ha bloggat i tio år så är det en hel del att flytta. Är så imponerad över att allt till slut gick bra och nu välkomnar vi min nya blogg!

 

 

Tusen tack speciellt till dig ”Anne Von Porat” som alltid ställer upp för mig och såg till att flytten gick vägen. Som du har kämpat och är så tacksam över din hjälp. Tyvärr kunde inte alla bilder följa med från två månader tillbaka. Så jag lägger till dom successivt med tiden. Nu ska jag sluta med att tjata om min blogg-flytt och imorgon blir allt som vanligt igen. Är så taggad att börja blogga igen efter tre veckors väntan.

 

//PUSS

 

 ❤️

Bloggen är tillfälligt tillbaka innan en ny flytt

Nu är min blogg tillfälligt tillbaka innan en ny flytt eftersom alla inlägg inte kom med. Mina blogginlägg från år 2018 fram till nu har på något sätt inte följt med så det blir ett nytt försök på måndag. Hoppas att det då går som det ska så att jag snart kan skapa det nya som väntar mig. Då vet ni hur det ligger till och idag kan jag passa på att blogga lite.

Ikväll är det som sagt Eurovision song Contest 2025 och är så taggad! Här är årets lista med alla bidrag i startordning. Jag vet att det ser löjligt ut att jag har översätt länderna till engelska. Men jag blir alltid så förvirrad under röstringen när vissa länder heter helt annorlunda på engelska.

 

 

 

Som ni ser så har jag en tabell med poäng och det ska vara mina personliga poäng som ska ligga mellan 1-5. Då nummer 5 är jättebra och 1 är dålig. Det här ska jag göra innan finalen så att jag vet när jag inte behöver titta och kanske ta en kisspaus. Ja dom sämsta låtarna kallar jag för kisspaus-låtar.

Senare i eftermiddag ska jag se repriser från semifinalerna från veckan och då sätter jag mina betyg. På övrigt skriver jag något som jag behöver komma ihåg som förknippas med låten. Det här blir också lättare under röstningen då jag har stenkoll på vilka låtar som ligger bättre eller sämre till.

Mina favoriter är Sverige, Österrike, Estland, Malta, Israel, Nederländerna och några till som jag just nu inte kommer ihåg i huvudet.

 

 

Ska ni se Eurovision song Contest ikväll? Isåfall vilka är era favoriter?

 

 

//PUSS

 

Snart flyttar bloggen

Som ni har märkt så har min blogg varit borta på grund av bloggflytt. Idag kom den tillbaka men alla blogginlägg från förra veckan är tyvärr borta. Flytten har inte gått så bra då jag är åter igen är tillbaka på ruta ett. Hoppas att det snart löser sig för nu är jag trött på allt strul. Ville bara meddela er om vad som händer och försvinner jag igen så är flytten på gång.

 

 

 

Tyvärr minns jag inte riktigt vilka blogginlägg som har försvunnit men tror att det var något personligt, något nytt som jag visade er och annat smått och gott. Nu vågar jag inte blogga fören allt är klart eftersom risken är att senaste inlägg försvinner igen. Men tills dess så har jag en hel del spännande att bjuda på och jag är så taggad. Har verkligen saknat att skriva och dela med mig av det som jag brukar göra.

 

Önskar er alla en fortsatt fin dag och vi ses senare mina finaste!

 

 

//PUSS

 

Mina fynd från Dollar Store

Hos Dollar Store kan man verkligen fynda och nu ska jag visa er mina senaste köp därifrån. Först ut är flytande tvättmedel och en tvättparfym. Jag har aldrig tidigare använt tvättparfym och den här tipsade min syster mig om. Tänk att den kostade bara 20 kr så självklart vill jag testa på den.

 

 

 

 

Det blev också badskum från BubbleT och en burk med rosa kaninöron. Den burken skrek mitt namn och tycker att den passar bra året runt och inte bara under påsken. Köpte också två stycken enkla burkar men dom tog jag ingen bild på.

 

 

 

 

Tallrikar i plast som är perfekt till picknick. Ja ni såg dessa tallrikar i gårdagens blogginlägg när jag och min vän åt lunch utomhus.

 

 

 

 

Tvättsvampar går alltid åt så jag fyndade två stycken och en rosa badrumsmatta.

 

 

 

 

Behövde en till blomspruta och tyckte att den här har en sådan fin design.

 

 

 

 

Denna söta isbricka har jag tidigare visat er men visar den åter igen. Tycker att den är så himla söt och ni har också sett dessa champagneglas i plast.

 

 

Ni har också sett tre stycken muggar som jag fyndade och piffade upp två stycken av dom. Dollar Store har verkligen bra priser på allt och är väldigt nöjd över mina köp därifrån.

 

 

//PUSS

 

En helg med min barndomsvän

Vilken härlig helg och det har varit riktigt mysigt. Min barndomsvän har varit på besök då hon kom till mig i fredags och åkte hem idag. I fredags kollade vi på filmen ”Det slutar med oss” och vi har läst böckerna innan. Det var mycket som inte var med i filmen men annars tyckte vi den var bra. Betyget blir iallafall 4/5.

 

 

 

 

I går gick vi ut på en lång promenad efter frukost och vädret var på topp.

 

 

 

Så vackra blommor jag passade på att fotografera. När vi kom hem igen så förberedde vi lunchen som vi bestämde oss för att ta med ut. Det blev sill och potatis med bubbel och nubbe. Självklart ska man köra all in.

 

 

 

 

Här nedanför ser ni en bild på hur min balkong ser ut utifrån med mina körsbärsblommor.

 

 

 

 

Vi satte oss vid ett bord som finns på gården utanför min bostad. Där var det lä och vi hade också med oss en mini högtalare och lyssnade på Eurovision song Contest 2025 medan vi åt.

 

 

 

Det är verkligen härligt att man kan sitta ute och äta som omväxling och det är min kompis på bilderna.

 

 

 

Det blev mycket skratt som alltid och vi har alltid så kul ihop.

 

 

 

 

Här nedanför ser ni en bild från min balkong och det var där bakom vita buskarna som vi åt lunch. När vi packade ihop och gick hem vilade vi en stund innan jag förberedde middagen. Medan jag hackade alla tillbehören i vardagsrummet så kollade vi på alla bidragen från Eurovision song Contest på YouTube.

 

 

 

Efter middagen blev det film, levande ljus och en massa snacks.

 

 

//PUSS

 

Blue dream

Jag har tidigare visat er rosa och lila men nu är det dags för blått. Kallar det för blue dream som är perfekt till nattens sömn och jag älskar att gå runt i nattkläder. Speciellt när allt matchar i samma färg för då känner man sig extra lyxig. Här har jag på mig ett tvådelat set, en kimono, en sovmask och ett par tofflor. Jag är verkligen en nörd som har flera set i olika färger och hittills har ni bara sett tre av dom.

 

 

 

 

Färgerna som ni kommer att få se framöver är turkos, grönt, vitt och cerise rosa.

 

 

Vart har våren tagit vägen och vad fan hände? Hade hoppats på picknick väder i helgen då min barndomsvän kommer. Men är det kallt ute så blir det inte direkt så trevligt att sitta ute och hacka tänder. Får se vad vi annars hittar på ifall det blir för kallt. Annars ska vi kolla på några filmer och laga mat tillsammans, dricka lite vin och bara umgås. När vi var små barn sov vi ofta hos varandra och nu gör vi det fortfarande fast som vuxna mammor. Nä pyjamasparty blir man liksom aldrig för gammal för.

 

Vad händer hos er i helgen då?

 

 

//PUSS