Får nu passa på
Vilken sommar vi har fått!
Äntligen och idag har jag legat i solen. Tänkte först starta dagen med en långpromenad men kände att det var för varmt. Brukar få huvudvärk när jag svettas mycket och har ingen lust att bära på en vattenflaska. Så dagens beslut blev väldigt enkel.
Plockade ihop mina behov och gick ut till gården utanför lägenheten. Där låg jag i solen i två timmar och lyssnade på en podd. Hade egentligen tänkt ligga där lite längre men började känna mig obekväm. För att några grannar gjorde iordning inför ett stort barnkalas och då gick jag in. Kanske tar jag en sväng lite senare idag.
Annars är det skönt att sitta på balkongen och funderar på att ändra om där idag. Har en bänk nere i förrådet och funderar på att gå ner och hämta den. Ska även laga en storkok till matlådor och ikväll blir det film med chips.
En bild från igår när jag drack Coca-cola Zero på balkongen efter jobbet.
Imorgon ska vädret fortsätta att vara vackert och då ska jag gå ut och njuta igen. Måste liksom passa på.
Önskar er alla en fortsatt härlig helg och vi ses senare mina finaste!
//PUSS
♥
13 comments on “Får nu passa på”
vad härligt! 🙂
Så härligt det lät! Underbart väder nu, äntligen! 🥰
så underbart nu , man får verkligen passa på , ska försöka sitta en stund i morgon fm,kram
Blev så energifylld av solen idag <3 Hoppas den är här för att stanna!
Såg underbart ut 😍
Vad härligt det ser ut. Det enda tråkiga med värmen är just att man måste bära på en vattenflaska om man ska motionera. Bättre att ligga och njuta av solen.
Underbart att sommaren kommer! Äntligen! Skriver den här kommentaren från balkongen faktiskt 😊
Äntligen kan man gå i klänning 😀 Som jag har längtat 😀
Det är ju så härligt med detta fina vädret 🙂 Hoppas du får en trevlig söndag 🙂
Låter härligt! Idag har jag suttit på uteplatsen hela dagen, så skönt.
Härligt med tid ute i solen 🙂
hoppas du haft en bra helg 🙂
Hoppas du haft en lika härlig söndag! 🥰