Inför sommarens middagar är det alltid extra trevligt med en vacker dukning utomhus. Okej jag menar kanske inte varje dag utan såklart vid festligare tillfällen. Då gillar jag tema väldigt mycket och skulle gärna vilja skapa en vacker dukning i temat rosa. Hos Pinterest har jag hittat en hel del inspiration och har lånat några bilder därifrån.
Så får du din dukning extra vacker
För att få dukningen extra vacker är det detaljerna som gör hela jobbet. Som exempel hur man viker servetterna, att ha mycket blommor i små buketter och ljus runt omkring. Porslinet behöver inte vara från samma serie utan det är lika snyggt att blanda med det man redan har. Silkesband kan man använda till att knyta rosetter runt vasen, ljuslyktorna eller runt besticken med en servett. Annars är det också fint med servettringar.
Ett tips till är att inte vara rädd att det blir för mycket. Lägg gärna en linneduk över bordet med fina bordstabletter till varje dukning och ös på med blommor, ljus och andra fina detaljer över hela bordet.
När det gäller dukningen så är det bara att lyfta sin kreativa sida och mycket går att hitta ute i naturen när man ändå ska ha middagen utomhus.
//PUSS
♥
Åh så fina dukningar. Underbart med rosa 🙂
Ha en fin midsommar kram <3
Åh så fina dukningar. Underbart med rosa 🙂
Ha en fin midsommar kram <3