Hålla sig till reglerna

Fick  nyss veta att man inte får hänga upp alkohol runt halsen på studenter i år för då kan man åka dit som langare.  Ni vet ett studentband med något gosedjur och andra saker på som man hänger runt halsen. Det är väldigt synd för jag tycker att en mini flaska med bubbel inte är en stor grej. Men ska självklart hålla mig till reglerna.

Såhär såg det ut innan jag fick reda på reglerna.

 

 

 

Flaskan har jag plockat bort och ersatt med en energidryck. På den tiden jag tog studenten så fick man dricka alkohol på skolan men allt var då helt annorlunda. 

 

 

Här får ni också se en liten skymt av  presenten som jag har jobbat med och imorgon ska jag slå in den.

 

 

En till sak som händer imorgon är att min mamma, syster och barndomsvän kommer till mig. Så efter jobbet ska jag hinna med mina sista ärenden så att jag är hemma när dom dyker upp. Fullt upp i ett fullt hus och på torsdag springer min dotter ut  från skolan med studentmössan på. Herregud vad jag kommer att gråta och fotografera en massa bilder på henne.

Jag ska visa mycket mer för er när allt är klart och vi ses här på bloggen så snart allt har lugnat ner sig.

 

 

//PUSS

 

Efter fyra dagars ledighet

Då var det måndag igen och har varit ledig i fyra dagar. Nu är jag tillbaka till jobbet men även denna vecka består av tre arbetsdagar. För på torsdag tar min dotter studenten och självklart tog jag ledigt från jobbet och på fredag är det en röd dag. Vilket innebär att jag då får åter igen fyra dagars ledighet. Något som jag inte direkt klagar på.

 

 

Här får ni se några bilder från i lördags när det var sommar på riktigt. Låg på gräsmattan ute på gården och hade med mig mina favorit vattenflaskor. Lyssnade på en spännande ljudbok och efter det hade jag tvättstugan.

 

 

Jag är verkligen helt borta i huvudet eller så fick jag solsting. Hängde upp tvätten i torkskåpet och satte på torktumlaren men glömde att sätta på timern till torkskåpet. Så den tvätten var fortfarande blöt så allt fick hängas upp på tork i lägenheten.  Så himla typiskt!

 

 

Allt löser sig ändå i slutändan och det var inte hela världen.

Men har pysslat och pysslat med dotterns presenter och är ännu inte riktigt klar. Efter studenten ska jag visa er allt för jag vet inte om hon kikar in på min blogg. Ja man är ju alltid nyfiken och vill hitta så många ledtrådar det går. Minns att jag var sådan när jag var liten och speciellt inför julafton och födelsedagar. 

 

 

//PUSS