Bloggen är tillfälligt tillbaka innan en ny flytt

Nu är min blogg tillfälligt tillbaka innan en ny flytt eftersom alla inlägg inte kom med. Mina blogginlägg från år 2018 fram till nu har på något sätt inte följt med så det blir ett nytt försök på måndag. Hoppas att det då går som det ska så att jag snart kan skapa det nya som väntar mig. Då vet ni hur det ligger till och idag kan jag passa på att blogga lite.

 

Ikväll är det som sagt Eurovision song Contest 2025 och är så taggad! Här är årets lista med alla bidrag i startordning. Jag vet att det ser löjligt ut att jag har översätt länderna till engelska. Men jag blir alltid så förvirrad under röstringen när vissa länder heter helt annorlunda på engelska.

 

 

 

Som ni ser så har jag en tabell med poäng och det ska vara mina personliga poäng som ska ligga mellan 1-5. Då nummer 5 är jättebra och 1 är dålig. Det här ska jag göra innan finalen så att jag vet när jag inte behöver titta och kanske ta en kisspaus. Ja dom sämsta låtarna kallar jag för kisspaus-låtar.

Senare i eftermiddag ska jag se repriser från semifinalerna från veckan och då sätter jag mina betyg. På övrigt skriver jag något som jag behöver komma ihåg som förknippas med låten. Det här blir också lättare under röstningen då jag har stenkoll på vilka låtar som ligger bättre eller sämre till.

Mina favoriter är Sverige, Österrike, Estland, Malta, Israel, Nederländerna och några till som jag just nu inte kommer ihåg i huvudet.

 

 

Ska ni se Eurovision song Contest ikväll? Isåfall vilka är era favoriter?

 

 

//PUSS

 

5 tankar om “Bloggen är tillfälligt tillbaka innan en ny flytt

  1. Jasmine säger:

    Kul med protokoll över hur bra du tycker att låtarna är! I år förde jag inte protokoll över startfältet. Hoppas att du hade en trevlig kväll (och delvis natt) framför Eurovision Song Contest!

    Svar: Tack för din kommentar!

    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *