Karlslunds Herrgård

I går blev det en utflykt till Karlsunds Herrgård.

Som ligger 5 kilometer ifrån centrala Örebro. Har aldrig varit där tidigare men nu har vi äntligen har vi varit där. Nu ska jag visa lite närmare på våran vistelse.

 

 

Strax innan Herrgården går man förbi hästar men dom var inte så sugna på att bli klappade. 

 

 

Sedan gick vi förbi en gammal vacker byggnad.

 

 

Jag gillade speciellt muren och här skulle man kunna fotografera fina bilder till Instagram. Fast då vill jag ha på mig snyggare kläder och smink på det.

 

 

När vi kom fram till Karlslunds Herrgård köpte vi oss en varsin glass. Sonen valde en kula vanilj och två kulor choklad. Jag valde en kula med sorbé och en med hallon. Glassen var hur god som helst.

 

 

Här är en bild på baksidan av Herrgården.

 

 

Miljön runt omkring är välskött och så vacker med alla dessa blommor.

 

 

Vi stötte även på ett museum med gamla saker och deras historia.

 

 

Självklart gick vi in dit och här är några bilder från museet.

 

 

Sedan tog vi en promenad i det vackra området.

 

 

Hit måste vi åka igen någon gång.

 

 

Här är en fin utsiktsplats över svartån men här stod jag urvägen.

 

 

Det var vårt äventyr hos Karlsunds Herrgård och jag rekommenderar er att besöka stället om ni har vägarna förbi.

 

//PUSS

17 tankar om “Karlslunds Herrgård

  1. Ajli Müller säger:

    Jag tycker att det ser ut som en strålande utflykt! Och muren var verkligen vacker och skulle göra sig jättebra även i Instagram-format. Kulglass är också så kul, att man kan blanda smaker. Jag är dålig på att välja smaker, tar ofta för att de ser ”roliga ut” eller skulle ge vackra bilder. Sedan när jag smakar pappas med smak av typ ägglikör blir jag alltid avundsjuk och vill byta ;D

  2. Ajli Müller säger:

    Svar: Ja det är roligt att liksom sortera sina tankar genom att sortera på bloggen. If that makes sense >.< Fast jag tror som sagt att det inte kommer märkas så mycket för andra, det handlar mer om att jag vill få in lite mer personligt igen och därför överväger att lägga till lite andra kategorier, exempelvis kanske en egen kategori för utflykter eller en för kanske hälsa/yoga/simning… Ja, du hör ju vad jag har på hjärnan XD Men jag älskar att läsa bloggar och älskar att skriva bloggar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *