En perfekt lördag

Min lördag!

Lördagar är verkligen härliga för då har jag förmodligen fått sovmorgon och vet om att det finns en till ledig dag framför mig. Hur ser en perfekt lördag ut för mig? Jo det ska jag berätta för er nu!

 

En perfekt lördag enligt mig!

 

1. Att starta dagen med en sovmorgon, vakna utvilad och starta kaffebryggaren.

2. Efter två koppar kaffe tar jag på mig mina träningskläder för att ta en powerwalk i det härliga vädret.

3. När jag kommer hem får det gärna bakas scones som blir lördagens frukost.

4. Efter frukost tar jag en dusch, fixar till mig och sedan åker jag iväg på en shoppingtur och lunch ute på stan.

5. När jag kommer hem igen från shoppingrundan går jag igenom allt som har inhandlats samtidigt som favoritmusiken spelas i bakgrunden.

6. En vän kommer förbi och vi lagar mat tillsammans samtidigt som vi tar ett glas vin. Efter vi har ätit så får kvällen avgöra om vad som händer. Förmodligen en hemmakväll om man känner mig rätt men jag kan även bli spontan.

 

 

Tyvärr ser inte mina planer ut såhär idag! Men om jag skulle beskriva en perfekt lördag så är det såhär min dag ser ut.

Önskar er alla en härlig dag och vi ses senare mina finaste!

 

//PUSS 

 

16 tankar om “En perfekt lördag

  1. majamyra| en livsstilsblogg mitt i uppförsbacken säger:

    Låter som en jättemysig lördag, men även pm det inte blir så kan den vara mysig ändå. Själv sov jag alldeles för länge idag och sedan har jag gått här hemma och fejat, inte så mysigt kanske men välbehövligt 🙂 Blir nog en promenad och en sväng till affären senare. Trevlig kväll! Ikväll ska jag se på Så mycket bättre som börjar.

  2. Vano säger:

    Ja det där lät verkligen som en perfekt lördag. Men hoppas ändå att den du hade var i närheten av den önskade lördagen. För övrigt är scones nog det godaste man kan unna sig till frukost. Ha en fortsatt trevlig helg. Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *