Fem personliga fakta om mig

Det var längesedan men nu är det dags!

Att läsa personlig fakta om andra tycker jag är väldigt kul. Det har jag skrivit om tidigare men nu var det längesedan och därför tycker jag att det är dags igen. Då blir det lite fakta från både min barndom och från min nutid som vuxen. 

 

Då kör vi!

• När jag var liten bet jag på naglarna och inte ens stopp och växt hjälpte. Men en dag sa min mamma till mig! – Om du inte slutar att bita på naglarna så kommer naglarna bli fula när du blir större. Då slutade jag plötsligt att bita på naglarna. Idag är mina naglar tunna, sköra och går sönder hela tiden. 

• Av någon konstig anledning så sätter jag mig alltid på en speciell plats på bussen när jag är påväg till jobbet och en annan plats på hemvägen.

 • Att jag har börjat älska färgen ljusrosa har kommit mer med åren. För några år sedan var jag inte alls lika förtjust i den färgen. Iallafall när det kommer till heminredning, tekniska prylar och tillbehör. 

• Jag klarar inte av att ha knäpptyst hemma och måste ha TV:n på hela tiden. Var exakt likadan som liten och minns att min pappa blev tokig på mig.

 • Som liten brukade jag spela in egna radiokanaler med eller utan kompisar. Vi hade allt från musik, intervjuer, reklam, nyheter och allt möjligt som man brukar höra på en radiokanal. Det var ingenting som spreds vidare utan det här stannande mellan oss. Skulle jag idag lyssna på våra inspelningar så skulle jag säkert skratta ihjäl mig.

 

 

Jag måste även lägga till att ibland är jag glömsk! Har kanske nämnt något av ovanstående tidigare för er men eftersom jag har fått många nya läsare på senaste tiden så kanske det inte spelar någon roll?

Apropå er kära läsare!

Jag har fått flera personliga meddelanden att det inte går att kommentera mina inlägg. Alla kommentarer som syns är dom som jag har fått och jag tar inte bort någon alls. Jag ska kontakta min bloggportal angående det för såhär har det tydligen varit hela tiden.

Önskar er alla en bra dag och vi ses senare mina finaste!

 

//PUSS 

18 tankar om “Fem personliga fakta om mig

  1. Amanda Persson säger:

    kul inlägg! min storebror bet alltid på naglarna och han fick någon grej på dom som skulle smaka typ kattpiss hehe.. men nu är han 22 år och biter fortfarande på naglarna ibland :p

  2. Frida säger:

    Kul att du gillade tipsen 😀
    Och kul lista!! Sådana är alltid roliga att läsa men även att göra själv. Kanske ska lägga upp någon sådan snart 🙂

  3. Lena säger:

    Vilket roligt inlägg haha jag minns att jag och ett par vänner satt hemma hos henne för att spela in ett VHS band med musikvideos på till en annan kompis födelsedag. Så vi satt där och tryckte spela in, pausa, spela in, pausa i flera timmar hahaha men hon fick bandet till slut!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *