Att passa på när barnen inte är hemma

 
Konstigt väder vi har haft denna vecka. Först ovanligt varmt och i tisdags var det ovanligt mörkt på förmiddagen. Jag läste på Aftonbladets hemsida om vad det berodde på då jag även fick se en massa läsarbilder på den mörka himlen från hela landet.
Nu imorse hade jag minusgrader och det känns att jag inte är van vid kylan. Igår hade jag en tunn skinnjacka på mig och idag en varm kappa med en halsduk. Kommer jag att överleva vintern? 
 
 
Här ser ni en mysig, stickad tröja som jag har glömt bort att visa för er och jag gillar framför allt detaljerna vid handlederna. 
 
 Tröjan finns här <— Adlink
 
 
God morgon finaste!
 
 Den här veckan har tösen varit hos mig nästan varje dag fast idag efter skolan åker hon till sin far. Hon hade säkert stannat veckan ut men hon behöver träffa sin far också innan han åker till Norge igen.
 
Men nu under kvällarna efter jobbet ska jag passa på att göra mina tråkiga saker som jag brukar passa på med när barnen inte är hos mig och det är bland annat en hel del jobb via datorn. Absolut tycker inte jag att det är tråkigt utan det skulle barnen tycka och därför passar jag på med sådant när dom inte är hos mig. Då blir det tråkiga jag med två kaniner som springer runt i hemmet om kvällarna. 
 
Ni får ha en fin dag och vi ses senare mina raringar!
 
 
//PUSS
 

31 tankar om “Att passa på när barnen inte är hemma

  1. Ramona säger:

    Vilken fin tröja, detaljerna var verkligen söta 🙂 Läste också om mörkret i Stockholm och här var det också ovanligt tungt den dagen ute. Idag är det blå himmel och sol så får passa på att njuta, men så kallt så man int vill gå ut *haha* Kram och ha en fin dag <3

  2. sara säger:

    Ja usch, fick en chock imorse när jag klev utanför dörren. Så kallt! Jag hatar kyla och vinter, och snart börjar det. Usch! KRAM!

  3. Sussi säger:

    Superfin tröja 🙂
    I måndags hade vi också sån där mörk himmel. Vi hörde vi dessutom någon jättehög smäll som dom sa var åska. Men knallen gjorde ett seismologiskt utslag så dom var inte säkra först. Lite obehagligt..
    Kram

  4. Maria säger:

    Snygg tröja! Jag undrar också om jag ska överleva denna vinter som kommer. Gillar inte heller kylan. Här hos mig var det frost i morse. Såg hur grannarna slet med att skrapa rutorna på sina bilar

  5. Anonym säger:

    Ja det är verkligen ett riktigt höstväder :D. Men värmen berodde ju på det där ovädret som är neråt runt England tror jag det är. Vi skulle inte fått den här värmen annars 🙂

  6. ullie säger:

    fina du
    ja konstigt samma väder här men skönt när solen äntligen kom vi har oxå kallt på morgonen
    hihi ja nämnde dej o petra för ja vet ni skrivit om det oxå man känner ibland är det bara min unge ha ha blir tokig på henne 😀
    kramar o fin fredag söta du

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *