I fredags snöade det hela dagen så det blev väldigt vitt ute. Jag som trodde att vintern var över men man vet ju aldrig med aprilvädret.

Men jag har köpt tulpaner så vi fick lite vårkänsla inomhus istället.

I fredags kokade jag ett gäng ägg som ungarna fick måla.



Det blev en hel del glitter på äggen.

Äggen blev så fina att jag inte vill skala sönder dom.

Påskgodis har vi i mängder och det var längesedan jag har ätit såhär mycket godis.

På kvällen åkte även nötter fram och några levande ljus.
Idag har mammis och syster yster åkt hem så därför firade vi påsk igår istället. Eftersom det snöade hela dagen igår så var vi inne och pysslade hela dagen. På kvällen åt vi en massa god mat, snackade skit och hade det riktigt mysigt.
Någon mer påskmat blir det inte för oss idag utan istället lagar jag en smarrig kycklingwok. Ikväll ska vi bara slappa i soffan till någon film och imorgon åker barnen till sin far för att fortsätta fira påsk där. Då ska jag passa på att storstäda för det blir alltid extra smutsigt när det är flera personer i hemmet.
Jag önskar er en glad påsk och vi ses senare mina finaste!
//PUSS
♥
Fina ägg ni fått till! Ingen snö här på västkusten iaf!
Svar: Ja det finns många regler osv som skall tänkas på när man håller i event;) Detsamma till dig, Glad Påsk!
men usch för mer snö :O
Härliga bilder!
Jätte fina bilder 😀
Ja usch för snö i april! Men fina glitterägg ni har gjort??
Glad Påsk på dig med! Kram! 🙂
Men nu syntes in att det var jag som skrev, provar igen, glad påsk! 🙂
Så fina ägg<3
Men vad jobbigt med snö! Som tur va slapp jag det.. haha. Jätte fina ägg och bilder! <3
Usch vi fick med snö idag men jag tror det kommer vara borta tills imorgon!
Usch för snöö, det har kommit här också och jag är så less 🙂 Jag gjorde precis som du och köpte fina vår tulpaner som tröst 😀 hahha
Vad mysigt ni haft ändå, trots det tråkiga vädret. Glad påsk på er! Kram
Usch för snö, tur ni har det vårigt med fina tulpaner inne iaf 🙂
Sv: åh tack så mycket fina du<3
Vad tråkigt med snön! Det har snöat här idag men har som tur är inte lagt sig alls 🙂
avskyr snö nu räcker det. hoppas inget mera kommer. kom på natten mo fredagen men blevinget utav det här skönt
Låter som en fin påsk ändå tycker ja o mysigt godis äter man klart för mycket =) fin städ dag dåå ’=) kramiz
Vilka vackra tulpaner & gulliga ägg!
Riktigt buuusväder !
God morgon 🙂 Ja vilken vinter det blev. Hoppas värmen kommer tillbaka <3 Kram och ha en fortsatt fin påskhelg.
Men fyyyyy för snö :o, hoppas att den försvinner asap!! <33
Helt otroligt att det snöade! Känns helt galet och läskigt tycker jag. Snacka om miljöpåverkan…! Vilka söta påskägg! Här blir det oxå för mycket godis, men det måste man få unna sig! Kram <3
Det är verkligen helt sjukt med vädret! 😀 Kramis
Det snöade här natten till idag (söndag) men när vi vaknade imorse så var allt borta, så himla skönt!