Personlig, Vardag

Kommentarsfältet på blogg.se

Dagens stadspromenad

Idag tog jag och sonen en promenad till stan för han behövde nya kalsonger och strumpor. Vi gick även runt och tittade i affärer för skojs skull. Hittade äntligen en svart halkmatta till badkaret för hittills har jag bara hittat vita. Dom vita blir så snabbt missfärgade och därför ville jag ha en svart. Här nedanför ser ni en selfie på dagens outfit. 

 

 

Innan vi gick hemåt så åt vi en sen lunch på mc donalds som sonen önskade sig. 

 

 

Nu till en helt annan sak!

Det gäller till er som bloggar på blogg.se. Har tidigare skrivit här på bloggen att jag inte kan kommentera till vissa av er. Men har ändå fått frågor om varför jag inte kommenterar tillbaka. Förstår att det kan vara svårt att skriva en detaljerad text om hur jag menar. därför ska jag visa och förklara exakt vad jag menar.

Vissa har en ruta i kommentarsfältet som man måste klicka på innan kommentaren publiceras. Där står det “Jag är ingen robot”. Har gjort en skärmdump där jag har ritat in en pil som pekar på rutan. Som ni ser på bilden nedanför. 

 

 

När jag har fyllt i mina uppgifter och text i kommentaren så ska rutan få en grön bock när man klickar på den. Vilket den inte gör utan bara tänker och tänker tills rutan blir röd med en röd text. I texten står det “Verifieringsutmaningen har upphört att gälla. Markera kryssrutan igen”

Även om jag försöker igen så blir det samma sak hela tiden. Har testat flera gånger på både samma blogg och andra som har samma funktion. Men ni som inte har den där rutan så går det alltid att skicka iväg kommentaren. Det ser likadant ut både i mobil- och dataversionen. 

 

 

 

Vissa har även en annan funktion i sina kommentarsfält som är endast i mobilversionen.

Då ser det  ut såhär:

 

 

I denna version så finns det ingen ruta att kryssa i och därför funkar det att skicka kommentarer. Därför hoppas jag att ni som har den där rutan i era kommentarsfält kan ta bort den? För det vore roligt att kunna skriva till er igen som förr. Hoppas att ni förstod min beskrivning och att allt löser sig?

Önskar er alla en fortsatt mysig helg och vi ses senare mina finaste!

 

//PUSS