Mode, Outfits, Vardag

Fixa solbränna snabbt och smidigt

Solbränd överkropp med kritvita ben.

Hos mig ska det vara regn nu i några dagar enligt väderprognosen men det gör inget eftersom naturen behöver vatten emellanåt.

Här ser ni några outfitsbilder som togs i måndags då jag upptäckte mina kritvita ben till övriga kroppen. Samma kväll smörjde jag in benen med brun utan sol och på morgonen dagen därpå hade jag fått jätte bruna ben. Helt fantastiskt så då åkte äntligen klänningen på.

 

Klänning från Rut & Circle // Sneakers från Gant // Jeansjacka från Ellos

 

Blev så himla avundsjuk!

I måndags kom nästan alla mina kvinnliga kollegor till jobbet med klänningar eller shorts på sig och jag kände mig som den enda i världen som bar långbyxor. När jag åkte hem från jobbet kändes min outfit alldeles för varm och saken gjorde det inte bättre när jag såg alla som gick lättklädda runt omkring mig. Eftersom det ska regna i några dagar vill jag liksom passa på att använda något somrigt för vem vet om hur vädret blir om några dagar igen?

Vill inte!

Redan torsdag och idag ska jag till vårdcentralen då jag måste åka lite tidigare från jobbet idag. Usch jag vill inte med måste gå på den här undersökningen. Ifall ni undrar om vad är för undersökning så är det ett gynekologiskt cellprov och det har jag inte gjort på väldigt många år. Håller tummar och tår att jag inte har några cellförändringar!

 

//PUSS

 ♥