Denna helg har vi haft en jättestor skål med godis och ännu är den inte tom. Under vardagarna håller jag mig borta från sötsaker och det är inga problem. Skålen med godis står i en av hyllorna i vardagsrummet på tv-bänken så den går inte direkt att missa. Men jag har en stark disciplin så därför rör jag inte en enda fören det är helg.
Har faktiskt aldrig heller haft något problem med att köpa hem oplanerat godis i mataffärer. Handlar alltid det jag ska och blir aldrig extra sugen på alla frestelser nära kassorna. Kan vara hur hungrig som helst men känner aldrig något sug att lägga något i kundkorgen.

Nu till något helt annat!
I lördags frågade jag min son en spontan fråga som kom från ingenstans. Frågan var: ”Vilken kändis tycker du är snyggast?” Han funderade en lång stund och frågade sedan om jag bara menar kändisar från Sverige? Jag svarade nej vem som helst från hela världen. Då svarade han tillslut Sadie Sink som är med i någon serie som han kollar på. Jag hade ingen aning om vem det var så han fick söka efter henne på google. Men åh vad söt hon är och höll med honom om att hon är jättefin.

Lånade bilder från google på Sadie Sink.
Min son har blivit så vuxen inom det närmaste året och idag kan vi prata om saker på ett helt annat sätt. Okej jag frågar aldrig honom om för personliga saker men den här frågan såg han inte som något konstigt. Jag skulle exempel aldrig fråga honom om han gillar någon tjej på skolan. För det får han isåfall ta egna initiativ till,
Det enda han har sagt själv är att tjejerna på skolan är dryga och vill bara ha bad boys. Något som min son inte är och aldrig kommer att bli. Han kommer garanterat bli en underbar pojkvän till en fin tjej som ska skatta sig lycklig. En riktig svärmorsdröm men så tänker säkert alla mammor om sina söner.
//PUSS
♥






så fint du skriver om din son så gullig han verkar,såklart han låter som en svärmorsdröm 🙂
så viktigt i dagens samhälle att inte vara bad boys finns nog av dem redan
Duktig du är som har diciplin jag är likadan köper gärna till tjejerna men äter inte själv fast jag är sugen haha
kram