Året som gått
Ja då var det årets sista dag!
Imorgon är det som sagt nyårsafton och då passar det bra med en resumé från år 2018. Det var mycket som jag fick fundera på eftersom året har gått så snabbt. Mycket man hinner glömma bort! Därför är det jättebra att ha en blogg där alla tillbakablickar sparas. Då kör vi!
1. Gjorde du något i år som du aldrig har gjort förut? Blev fotograferad på en öde ö mitt i ingenstans.
2. Höll du några av dina nyårslöften? Jag har aldrig några nyårslöften utan istället sätter upp mål.
3. Fick någon du känner barn? Ja en kollega och kusiner till mina barn från deras pappas sida.
4. Dog någon som stod dig nära? Nej tack och lov.
5. Vad är det bästa som hänt dig under året som gått? Haha ingen stor grej direkt men det måste vara min nya madrass. En bredare och mjukare madrass till min bäddsoffa i vardagsrummet. Nu sover jag mycket bättre.
6. Vilka länder besökte du? Inga länder alls.
7. Är det något du saknade 2018 som du vill ha 2019? Mera tid för träning.
8. Vilket var ditt största misstag? Det var när jag inte tog hand om ett sår på mitt knä i somras. Resultatet blev stafylokocker och penicillinet tålde inte min mage och blev riktigt dålig.
9. Vilket var ditt bästa inköp? Det måste vara min lilla trådlösa högtalare som har otroligt bra ljud. Mer om den i ett annat inlägg.
10. Vad spenderade du mest pengar på? Helt klart mat och livsmedel från mataffärer.
11. Vad gjorde dig riktigt glad? När mina barn överraskade mig med en tårta på min födelsedag.
12. Har du varit sjuk eller skadat dig? Det var som jag nämnde tidigare om såret i fråga 8.
13. Mådde du bättre eller sämre under 2018 än vad du gjort tidigare år? Mitt mående är som en berg och dahlbana med min psykiska ohälsa. Men kanske har jag mått en liten aning bättre än förra året.
14. Hur var din julafton? Jag hade en bra julafton trots att mina barn inte var med. Firade julafton hos några släktingar i Stockholm med min mamma och syster.
15. Vilket program har varit det bästa på tv? Idol har alltid varit en favorit.
16. Årets finaste inredningsdetalj i ditt hem? Det måste vara mina ljusstakar från Orrefors som jag fick via ett samarbete. Ni hittar inlägget här <—
17. Vilken var din största musikaliska upptäckt? Någon favoritplats du besökte? Det måste vara en härlig plats när jag var ute med båten. Helt magiskt och hoppas att jag kommer dit igen nästa sommar.
18. Önskade du dig något som du fick? Jag fick äntligen ett badkar.
19. Önskade du dig något som du inte fick? Nya golv i min lägenhet.
20. Vad gjorde du på din födelsedag? När jag kom hem från jobbet hade barnen städat, bakat en tårta och gjort det jättefint. Vi hade även en mysig kväll tillsammans.
21. Vilka var de bästa människorna som du träffade? Förutom mina barn. Min mamma, syster och mina barndomsvänner.
22. Årets snyggaste outfit? Det måste vara min färgglada höst-outfit som var väldigt vågad av mig. Klär mig sällan i starka färger. Men tyckte att det blev en snygg kombination den här gången.
23. Vad fick dig att må bra? Mina barn, kollegorna på jobbet, mina nära och kära.
24. Vem saknade du? Min pappa som inte finns i livet. Det blev en hel del tårar på farsdagen.
25. Vilken var din bästa månad? Det måste vara augusti månad när jag hade fyra veckors semester.
26. Finns det något som du skulle kunna ha gjort bättre? Satsat mera på träningen.
27. Hur kommer nästa år att skilja sig från det här? Hoppas självklart att nästa år blir bättre.
//PUSS
♥
21 comments on “Året som gått”
Lät som du haft ett fint år 🙂 KRAM!
Åh vilken härlig resumé!
Svar: Ja det är det och idag åker granen ut med 🙂
Så kul lista, ska också svara på en sådan 😀
Så kul att läsa! 😀
Vad roligt att läsa om ditt år, du verkar ha mått bra av dina barn och dina kollegor! Jag njuter av att jag har varit utomhus så väldigt, väldigt mycket nu! SÅ TACKSAM över det 😀
Vilken härlig sammanfattning av året. ?
Det var en härlig återblick av 2018. Kramis
Haha oj första svaret lät väldigt intressant!
Vilket härligt inlägg! 😀 kram
kul att läsa kramis
Vill önska dig ett Gott nytt 2019 och en stor kram ??
Vilken härlig lista kul o lättläst,får se om jag hinner med att sno den:) kramar
Ha en mysig kväll 🙂
Hoppas du haft en härlig söndag och att din son är frisk ?
Så kul att läsa om ditt år! Och underbart att du äntligen fick ett badkar!
Härligt med en resumé över året! Det låter som att det har varit ett rätt så bra år 😀 Håller tummarna för att du ska få ett underbart 2019 finaste Netti <3 Kramar
Bloggen är ju perfekt för tillbaka blickar 🙂
älskar tavlan me fin text . va de fina höga ljustakarna dina ? vill ha så fina e de
hoppas verkligen på ett bättre år ja m kram
Ja visst gick året väääldigt fort… 🙂 Skönt att du köpte dig madrassen, viktigt att få sova gott – det är en investering 🙂 Hoppas du får mer tid till sånt du vill under det nya året och att det blir ett bra år 🙂 Kram
Så kul att läsa dina svar 🙂 Massa härliga bilder med 🙂 Kraam
Vad kul med resume 🙂