Personlig

Veckan som varit

 
Hej på er finisar!
Idag har jag inte hunnit ta tag i bloggen förrän nu eftersom jag har haft fullt upp hela dagen. Det var ett tag sedan jag skrev en “veckan som varit” lista och därför bjuder jag på en nu. 
 

Något som jag gjort den här veckan som var planerat? Jobbat, shoppat, bloggat, tvättat, betalat räkningar och julpysslat. 

 

 Som inte var planerat: Inget som jag kan komma på?

Ett tips från veckan: Följ alltid din magkänsla.

Veckans bästa köp: En palett med en massa ögonskuggor och jag återkommer under veckan med en närmare titt på paletten. 

 
Veckans irritation: Folk som tror att dom äger en hel väg och inte kan flytta på sig när man vill gå förbi. 
 
Veckans tråkigaste: Att betala räkningar.
 
Godaste maten jag har lagat den här veckan: Jag har inte lagat något märkvärdigt men däremot bakat. Det blev chokladbollar med oreo och polkagriskross. Återkommer med recept under veckan. 
 
 
 
Veckans aj: Min dotter råkade ge mig en smäll av misstag på mitt öga. Det gjorde sjukt ont och det kändes som att ögat skulle explodera. Men som tur var blev det ingen blåtira.
 
Veckans känsla: Den här veckan har jag varit ovanligt trött.
 
Veckans favorit outfit: Stickad tröja från bikbok, strympbyxor och lårhöga stövlar.
 
 
 
Veckans magi: Att jag klarade mig igenom hela arbetsveckan trots att jag inte mådde bra.
 
Betyg på veckan: 3/5. 
 
 
//PUSS